Advertisement

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven Şubat'ta üst üste ikinci ayda da yükseldi. Bu artışta Almanya'da büyümenin güç kazanması ve Avrupa Merkez Banksı'nın (AMB) parasal genişleme (QE) programının Yunanistan'a yönelik endişeleri bastırması etkili oldu. 

Yönetici ve Tüketici Güvenini ölçen ekonomik güven endeksi 102.1'e yükselirken, Ocak ayının rakamları 101.4'e revize edildi. Şubat ayındaki seviye aynı zamanda Temmuz'dan bu yana en yüksek seviye olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan 26 ekonomistin tahmin medyanı endeksin 102 seviyesine yükseleceğine işaret ediyordu. 

Yunanistan hükümeti ve kreditörler arasındaki kurtarma paketine yönelik anlaşmazlıklar Bölge'de AMB'nin 1.1 trilyon euroluk QE açıklaması ile oluşan iyimserliği tehdit ediyordu. AMB 5 Mart'ta yeni ekonomik tahminlerini açıklayacak. 

Sanayi güveni eksi 4.8'den eksi 4.7'ye yükselirken, perakende ticareti ve tüketiciler arasındaki güven eksi 6.7'ye geldi. Hizmet sektöründe güven gerilerken, inşaat sektörü güveni değişiklik göstermedi.