Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, enerji hisselerinin değerlenmesi ve Çin’in ekonomik büyümeyi desteklemek için ek önlemler alacağı beklentileri ile yükselişi 3. güne taşıyor. Rusya rublesi 7 haftanın zirve seviyesine ulaştı.

Cnooc Ltd. ve PetroChina Co. Hong Kong’da en az yüzde 2 prim yaptı. Şanghay Bileşik Endeksi 4 haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Ruble dolar karşısında yüzde 1.1 değerlendi. Tayland bahtı ve Malezya ringiti yüzde 0.6 güçlendi. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. rekor seviyeden geriledi ve Filipin hisseleri 9 günlük ralliyi sonlandırdı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.2 yükselerek Londra saati ile 08:10’da 994.81 puan oldu ve bu ayki yükselişi yüzde 3.5’e çıkardı. Değerlemeler Kasım 2010’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Çin Başbakanı Li Keqiang daha aktif bir mali politika çağrısı yaptı. Ülke merkez bankası ise ek parasal genişlemenin gerekli olduğu açıklamasında bulunarak dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde ek desteğin yolda olduğu sinyali verdi.

Fortress Capital Asset Management Sdn. CEO’su Thomas Yong, “Çin’in para politikasını genişletmesi yüksek bir olasılık” dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 4 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 12 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 4 artış gösterirken, 16.8 kat değerleme kaydedildi.