Advertisement

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) 2014 yılı konsolide kira gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 24 artarak 51 milyon lira oldu.

Akfen GYO'nun 2014 yılı 12 aylık finansal sonuçlarına göre şirketin, konsolide FAVÖK'ü bir önceki yıla göre yüzde 36 artarak 39,5 milyon lira olurken, FAVÖK marjı bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında artarak yüzde 77 seviyesine ulaştı.

Euro-ruble kurunun yükselmesinden dolayı oluşan kur farkının etkisiyle şirketin net dönem zararı 2,4 milyon lira olarak gerçekleşirken, Akfen GYO'nun 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle net aktif değeri ise 920,2 milyon lira olarak gerçekleşti.

Akfen GYO Genel Müdürü Vedat Tural, Türkiye'de ekonomik şehir otelciliğine yatırım yapan gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak özgün iş modelleri sayesinde başarılı bir yılı daha geride bıraktıklarını belirtti.

Tural, geçen yıl yurt içi ve yurt dışındaki otellerde ortalama yüzde 64 doluluk oranı yakaladıklarını kaydederek, "Türkiye'de faaliyet gösteren otellerimizin ortalama doluluk oranı yüzde 67 olurken, Rusya'da faaliyet gösteren otellerimizin ortalama doluluk oranları yüzde 53 olarak gerçekleşti. Şirket'in işletmede olan otellere ait kira gelirleri de bir önceki yıla göre yüzde 24 artışla 51 milyon liraya ulaştı" ifadelerini kullandı.

- "Karaköy, Tuzla ve Moskova'da yeni yatırımlarımız devam ediyor"

Tural, geçen yılın eylül ayında Esenboğa Havalimanı'na iki kilometre mesafede geliştirdikleri 147 odalı Ibis Otel Ankara Airport'u hizmete açtıklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Novotel Karaköy, Ibis Otel Tuzla ve Ibis Otel Moskova projelerimizin yatırımlarına devam ettik. Karaköy Novotel ile Ibis Otel Moskova projelerimizi bu yıl içinde faaliyete geçirmeye hazırlanıyoruz. Ibis Otel Tuzla ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu üç otel yatırımımızı tamamladığımızda şirketimiz ve bağlı ortaklıklarımız vasıtasıyla 4'ü Rusya'da olmak üzere toplam 3 bin 628 oda kapasiteli 20 otelimizi işletmeye açmış olacağız. Şirket hedeflerimiz çerçevesinde ağırlıklı olarak İstanbul gibi yüksek performans vaat eden metropollere yönelmeyi hedefliyoruz."

Akfen GYO olarak mevcut kredilerinin refinansmanı ve yatırımları devam eden projeleri için Credit Europe Bank N.V ile 2015 yılı başında toplam 116 milyon euroluk, iki yılı anapara geri ödemesiz ve 10 yıl vadeli bir kredi sözleşmesi imzaladıklarını hatırlatan Tural, "Bankayla bağlı ortaklıklarımızın da mevcut tüm kredilerinin refinansmanı ve portföylerinde bulunan yatırımı devam eden projelerinin yatırım harcamalarında kullanılmak üzere aynı şartlarda kredi temini için sözleşme görüşmeleri devam ediyor" değerlendirmesini yaptı.

Tural, Akfen GYO olarak yıl boyunca gerçekleştirdikleri çalışmalarla uluslararası ödüllere layık görüldüklerini belirterek, "Şirketimiz gayrimenkul sektörü tarafından her yıl ilgiyle takip edilen ve sektörde faaliyet gösteren en iyi gayrimenkul ürün/hizmet geliştiricilerinin ödüllendirildiği 2014 Euromoney Gayrimenkul Ödülleri'nde bir kez daha 'Türkiye'nin En İyi Otel Geliştiricisi' ödülünü aldı" ifadelerini kullandı.

AA