Advertisement

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmada, İran ile yapılacak bir nükleer anlaşmasının ülkenin silah üretimi ile sonuçlanacağını söyledi.

Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'na taraf olmayan İsrail'in Başbakanı Netanyahu "Bu anlaşma İran'ın nükleer silah üretmesini önlemeyecek. Aksine İran'ın birçok nükleer silah üretmesine yol açacaktır" diye konuştu.

Daha önce birçok defa İran'ın nükleer silah yapmaya çok yaklaştığını belirten Netanyahu, Kongre'de Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin ortak katılımıyla yapılan oturumda konuşma yaptı. Temsilciler Meclisi Sözcüsü Cumhuriyetçi John Boehner'ın genel kabulün dışına çıkarak Beyaz Saray'a haber vermeden İsrail liderini çağırması Amerika'da ciddi tartışma yaratmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail seçimlerine iki hafta kalması nedeniyle konuşmaya katılmazken, Kongre'deki 37 Demokrat da oturumda yer almadı. İsrail'de genel seçimler 17 Mart'ta yapılacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Mart 2015 Salı, 22:34 Misafir israil in biyolojik nukleer silahları neden konuşulmuyorda bir musluman ülke sadece nukleer yakıt amaçıyla yapsa bile suç oluyor.