Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın teşvik önlemlerinin, yüksek kredi notuna sahip 21.3 milyar euroluk tahvillerdeki faizleri sıfırın aşağısına indirmesinin ardından, yatırımcılar teminatlı tahvilleri ellerinde tutmak için para ödüyor.

Deutsche Bank, ING Groep ve BNP Paribas'nın sattığı tahviller, Bloomberg'ün derlediği verilere göre negatif faiz veren 12 teminatlı tahvil arasında yer alıyor. Bu tahviller, ihraç eden kurumlar tarafından güvence altında oldukları için diğer tahvillere göre genelde daha yüksek nota ve daha düşük faize sahip oluyor.

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'nın derlediği verilere göre, AMB Ekim'den bu yana 51.2 milyar euroluk teminatlı tahvil alımı yaptı ve şu anda piyasanın yüzde 12'sini elinde bulunduruyor. Frankfurt merkezli banka önümüzdeki 1,5 yıl için ülke tahvillerini de alarak programını aylık 60 milyar euro alım yapacak şekilde genişletmeyi planlıyor.

HSBC Teminatlı Tahvil Araştırma Bölüm Başkanı Frank Will "AMB'nin günlül 450 milyon euroluk teminatlı tahvil alımı yapması sonucu, birçok tahvilin faizi negatif seviyeye düştü" diye konuştu.