Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, eski politik problemler tarafından geciktirilen parasal genişleme (QE) ile Euro Bölgesi’ni yeni bir çağa yönlendiriyor.

AMB Başkanı’nın 1.1 trilyon euroluk (1.2 trilyon dolar) tahvil alım planı deflasyonu uzak tutmaya yeterli olabilir. Ancak hükümetlerin yapısal reformlardaki rollerini oynamalarını sağlayamaz. Bu durum Draghi’yi bir yandan politikacıları ikna etme çabalarını sürdürmeye iterken, öte yandan zayıf ekonomilerde tekrarlanan finansal krizlerin yansımaları ile mücadele etmeye sevk ediyor.

AMB Yönetim Kurulu, varlık alım planı detaylarını belirlemek için Kıbrıs’ta bir araya geldi ve program bu hafta başlayabilir. Ancak hesap gününün ertelendiği yönünde bir risk bulunuyor. Yunanistan’ın kurtarma programının ağırlığını azaltma girişiminden Fransa’nın borcunu düşürmedeki yavaşlığına Euro Bölgesi liderleri, AMB’nin sürdürülebilir bir büyüme için şart olduğunu söylediği adımları atmada isteksizlik gösterdi.

Londra’da bulunan Royal Bank of Scotland Group Plc ekonomistlerinden Richard Barwell, “AMB, parasal tarafta ihtiyaç duyulanı yapıyor. Ancak politik tarafta zaman daralıyor. Her şey plana göre giderse ekonomi bir noktada gelişme gösterecektir ve faiz oranları tekrar yükselecektir. O aşamada, reformlarda geride kalan ülkeler bir bedel ödeyebilir ve bölgenin geri kalanını aşağı çekebilir” ifadelerini kullandı.