Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) tahvil alım programı bugün başladı, ancak yetkililer halen detaylar konusunda anlaşmaya varabilmiş değil.

Politika yapıcılar geçen hafta, aylık 60 milyar euro (65 milyar dolar) tutarında ülke tahvili ve diğer varlıkların satın alınmasının başlatılması konusuna çözüm getirdi, ancak üç AMB yetkilisine göre, negatif faizli tahvil alımlarından doğan zararın nasıl pylaşılacağı konusunda anlaşmaya varamadı. Bu kaynaklardan birine göre, ulusal merkez bankaları şimdilik bu menkul kıymetlerin alımından kaçınmaya çalışabilir.

Bu anlaşmazlık, Başkan Mario Draghi'nin 1.1 trilyon euroluk imzasının ilk safhasında, manevra alanının sınırlanması tehdidini getiriyor. Almanya ve Fransa'nın da aralarında olduğu yedi Euro Bölgesi üyesinin tahvilleri ya da Bloomberg Euro Bölgesi Ülke Tahvil Endeksi'ndeki 346 menkul kıymetin yaklaşık dörtte biri negatif faizle işlem görüyor.

Anlaşmazlık, AMB'nin, daha düşük kredibiliteye sahip ülkelerde tahvil temerrütlerinden kaynaklanacak zararlara karşı, risk paylaşımını sınırlayan ve Bundesbank gibi parsal genişleme (QE) ihtiyacı konusunda şüpheleri olan ulusal merkez bankalarını korumayı amaçlayan düzenlemesinden kaynaklanıyor.

Anlaşma, bölgede en güvenli varlıkların satın alınmasından kaynaklanabilecek zararları ele almıyor. Negatif faizli tahvili satın alan bir merkez bankası, tahvilin itfası geldiğinde, ödediğinden daha az bir para alacak.

Pragram başlıyor

AMB ve 19 ulusal merkez bankasından oluşan Eurosistem, AMB'nin twitter yoluyla yaptığı açıklamaya göre, kamu sektörü satınalma programı dahilinde, bugün varlık alımlarına başladı. Alman merkez bankası Bundesbank, banka sözcüsünün telefon yoluyla verdiği bilgiye göre, Frankfurt saati ile 09:25'te piyasada oldukça aktifti. Tüm bölgede ülke tahvilleri değer kazandı.

Euro Bölgesi tahvilleri, Bloomberg Küresel Gelişmiş Ülkeler Tahvil Endeksi'nde, geçen ayın sonu itibariyle, 2.35 trilyon dolarlık eksi faizli menkul kıymetler toplamının yaklaşık yüzde 80'ini oluşturuyor. Avusturya, Belçika, Almanya, Finlandiya, Fransa, Slovakya ve Hollanda'nın bazı menkul kıymetleri eksi faizle işlem görüyor.

Draghi, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Yönetim Konseyi'nin tahvil alımlarına 9 Mart itibariyle başlanmasını onayladığını söyledi. AMB'nin internet sitesinde uygulama detaylarına göre, negatif faizli tahvillerin alımına, şu anda eksi yüzde 0.2 seviyes,nde bulunan mevduat faizinin üzerinde kaldığı sürece, prensipte izin veriliyor.

AMB Başkanı, negatif faizli menkul kıymetlere ilişkin faaliyet unusrlarını açıklığa kavuşturmadı. Politika yapıcılar, 18 Mart'ta Frankfurt'ta gerçekleştirilmesi planlanan bir sonraki toplantıda konuyu tekrar ele alabilirler.

Çoklu Seçenekler

Güney Kıbrıs'ta 5 Mart'ta gerçekleştirilen toplantı öncesi, AMB, iki yetkiliye göre, negatif faizli varlıkların satın alınmasının olası sonuçları konusunda bir döküman hazırladı.

Politika yapıcılar, sermaye üzerindeki kayıplar ve faiz gelirleri üzerindeki kayıplar arasında ayrım yapma seçeneğine sahipler ve hu durum onlara faiz gelirleri üzerindeki zararların paylaşılabilmesi imkanı sağlıyor. Buna alternatif olarak, politika yapıcılar her iki çeşit zarara eşit davranma ve bu zararları bireysel kurumlara bırakma kararı alabilir. Yetkililer ayrıca, kayıplara karşı korunmanın bazı biçimler ile sonuçlanabilecek bir uzlaşı üzerinde de çalışabilirler.

AMB Ocak ayında, kamu sektörü tahvil alımlarının yüzde 12'ye kadar bir kısmını oluşturacak olan kamu kuruluşları tarafından ihraç edilen tahvillerin ve kamu sektörü tahvillerinin yüzde 8'inin, QE'den kaynaklanabilecek zararlarının paylaşılmasına tabi olacağını açıklamıştı. Ulusal merkez bankaları kalan yüzde 80'lik kısımdan kaynaklanabilecek zararları üstlenmek durumunda kalacak.