Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, iki Avrupalı yetkilinin verdiği bilgilere göre, Yunan yetkililere kritik durum ile karşı karşıya olduklarını söyledi ve eğer daha fazla yardım elde etmek istiyorlarsa Euro Bölgesi temsilcilerinin Atina’ya dönmesine izin vermeleri gerektiğini belirtti.

Draghi’nin Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’e Pazartesi günü Brüksel’de gerçekleşen bir toplantıda hükümet defterlerinin finansman eksiğinin saptanması için incelenmesi gerektiğini söylediği ifade edildi. Konuya yakın kaynaklar görüşmenin özel olması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemediler. Yetkililerden biri, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) temsilcilerin de benzer bir mesaj verdiğini dile getirdi.

Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem Euro Bölgesi maliye bakanlarının toplantısının ardından Yunanistan’ın komisyon, AMB ve IMF’i temsil eden uzmanlara izin vermeyi kabul ettiğini açıkladı. Temsilciler Çarşamba günü Atina’da çalışmaya başlayacaklar.