Advertisement

(16:30'da güncellendi)

Yatırımcılar, ABD'de faizlerin çok uzun süre daha sıfır seviyesi yakınında kalmayacağı spekülasyonuna bağlı olarak, altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarını azalttılar. Böylelikle varlıklar dokuzuncu gün üst üste azaldı ve Kasım ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirmeye yöneldi.

Altın, Dallas Fed Başkanı Richard Fisher'ın borçlanma maliyetlerinin yükseltilmesinin geciktirilmesinin toparlanmayı zayıflatabileceğini ve resesyon riskini artırabileceğini söylemesinin ardından üç ayın en düşük seviyesine inerken, platin 2009'dan bu yana en zayıf seviyesini gördü. ETF'lerdeki altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 3.9 ton düşerek 1,358.5 tona geriledi ve Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

Altın, iyileşen ABD ekonomisinin Fed'in borçlanma maliyetlerini artıracağı beklentilerini güçlendirmesi sonucu, önceki iki yıl boyunca yüzde 29 değer kaybetti. Yüksek faizler, yatırımcılarına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının çekiciliğini azaltıyor. Altın geçen hafta, ABD'de işsizlik oranının yaklaşık yedi yılın en düşük seviyesine indiğini gösteren veri sonrası, değer kaybederek, 2015 yılındaki kazançlarının tümünü geri verdi.

Chicago'da RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Phil Streible, "Buna şüphe yok, Fed şimdi faizleri artırma yönünde hareket etme fırsatına sahip ve sanırım bunun avantajını Haziran ayındaki toplantıda kullanacaklar," dedi ve "Yükselen faizler doları güçlendiriyor ve insanları faizi olan bir yatırım aracı bulmaya yöneltiyor, zira altın faizi olmayan bir varlık" şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.1'den qaz bir düşüş göstererek, New York saati ile 10:00'da, ons başına 1,166.70 dolara indi. Kontrat bugün 1,153.80 dolara kadar inerek 1 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Yüksek Faizler

Fisher, Pazartesi günü Dallas Fed Başkanı olarak yaptığı son konuşmada, politika yapıcıların geç kalıp daha çabuk faiz yükseltmektense bu işi daha erken ve kademeli yapmasının daha iyi olduğunu söyledi. Fed politika yapıcılarının bir sonraki toplantısı 17-18 Mart'ta.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yükselişini beşinci güne taşıdı ve 2004 yılına kadar uzanan veriler dikkate alındığında en yüksek seviyesine çıktı.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, hedge fonları ve diğer para yöneticileri, fiyatların yükseleceği beklentisi ile açtıkları pozisyon (uzun pozisyon) sayısını, 3 Mart ile biten haftada, düşürdü ve böylelikle bu pozisyonların sayısını beş hafta üst üste azaltmış oldu. Bu sayı ayrıca son üç ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Mayıs vadeli gümüş kontratları yüzde 0.1 gerileyerek ons başına 15.755 dolara geriledi.

(16:30'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Mart 2015 Çarşamba, 22:37 Misafir 1 hafta evvel yorum yazmıştım ons 1200 us altına inmez diye yanıldım ve zarar ettim
10 Mart 2015 Salı, 08:49 Misafir altın bıktırdı,zarar etmekten bıktık