Advertisement

Çin hisseleri, üretici fiyatlarının geçtiğimiz ay beklentilerin üzerinde gerilediğini gösteren verinin ardından finans şirketlerinin öncülüğünde Hong Kong’da 7 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Citic Securities Co. ve Bank of China Ltd. yüzde 1’in üzerinde düşüş gösterdi. Galaxy Entertainment Group Ltd. ve Sands China Ltd. en az yüzde 4 değer kaybetti. Poly Real Estate Group Co. Şanghay’da yüzde 2.6 geriledi.

Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1 gerileyerek yerel saat ile 11,558.20 puana geldi ve 19 Ocak’tan bu yana en düşük seviyeye yöneldi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 düşüş kaydetti. Çin’in tüketici fiyatları, Şubat ayında ekonomist tahminlerinden hızlı bir yükseliş gösterdi. Tüketici-fiyat endeksi bir yıl önceye göre yüzde 1.4 yükseldi. Bloomberg News anketine katılan analistlerin tahmin medyanı yüzde 1’lik bir artış öngörüyordu. Üretici fiyatları yüzde 4.8 gerileyerek rekor uzun süreli düşüşü 36. aya genişletti.

Şanghay’daki Zheshang Securities Co. stratejistlerinden Zhang Yanbin, “Açıklanan verileri Çin ekonomisinin hala aşağı yönlü bir trende olduğunu gösterdi” dedi.