Advertisement

Bakır, Çin’in üretici fiyatlarındaki deflasyonun derinleştiğini gösteren verinin ardından baz metallerinin çoğunda kayıplara öncülük etti. Dünyanın en büyük metal tüketici Çin’in enflasyon verisinin yanı sıra doların kazançları genişletmesi de metallerdeki gerilemede etkili oldu.

Bakır, Pazartesi günü 3 haftanın en büyük yükselişini kaydetmesinin ardından yüzde 0.9 kadar geriledi. Nikel yüzde 1.2 değer kaybetti. Çin’in üretici fiyatları yüzde 4.8 gerileyerek rekor uzun süreli düşüşü 36. aya genişletti.

Dolar yen karşısında, ABD’nin yakın zamanda faizleri artıracağı spekülasyonu ile 7 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesinden işlem gördü. Güçlenen dolar dolarla fiyatlanan emtianın yatırımcılara daha az çekici gelmesine neden oluyor.

Sydney’deki CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, “Çin’in şu an sanayi metalleri üzerinde kayda değer bir etkisi olduğu kesin.  Üretici-fiyat endeksindeki düşüş önemli bir engel” dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 0.7 gerileyerek Hong Kong saati ile 13:33’te ton başına 5,830.50 dolardan işlem gördü. Fiyatlar, Pazartesi günü 5,872 dolar ile 2 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeden kapanış yaptı. Mayıs vadeli bakır kontratı New York’ta yüzde 0.6 düşüş ile pound başına 2.655 dolardan alıcı buldu. Aynı ay vadeli bakır kontratı Şanghay’da yüzde 0.5 artış ile ton başına 42,490 yuana (6,785 dolar) geldi.

Nikel Londra’da yüzde 0.7 değer kaybederek ton başına 14,410 dolar oldu. LME’de çinko, kalay ve kurşun geriledi. Alüminyum yükseldi.