Advertisement

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'dan brifing alacağını söyledi.

Davutoğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ekonomik göstergeler itibariyle kimsenin hevese kapılmaması gerektiğini, ekonominin sağlam ellerde olduğu ve sağlam bir şekilde de yoluna devam ettiğini söyledi.

Ekonomide birimler arasındaki koordinasyonun önemine işaret eden Davutoğlu, son günlerde bu konuda da spekülasyon yapanların söz konusu olduğunu söyledi.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Şunu bir kez daha açıkça ifade etmek istedim. Biz AK Parti hükümetleri bir koalisyon hükümeti değiliz. Aldığımız kararları, geliştirdiğimiz vizyonları bir uzvun organik bütünlüğü içinde bütün bakanlıklarımız, kurumlarımız gerekeni yaparak görevlerini işlevsel bir halde, en eyi şekilde getirerek yola devam ederiz. O bakımdan ekonomide koordinasyon konusunda da Merkez Bankası ile hükümet arasındaki ilişkiler bağlamında da kimse herhangi bir sıkıntı, herhangi bir kriz haberi beklemesin."

Amerika'dan döner dönmek akşam SPK Başkanı, Hazine Müsteşar Vekili ve Merkez Bankası Başkanı ile ayrı ayrı görüştüğünü ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Merkez Bankası Başkanımız kendi değerlendirmeleri çerçevesinde atacakları adımları bize aktardılar. Kanaatlerimizi paylaştık. Bugün de öğleden sonra genişletilmiş Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nu topluyoruz ve bütün bakanlarımızın, kurumlarımızın işbirliği içinde bu küresel kriz ortamında alacağımız tedbirleri bir kez daha gözden geçireceğiz. Dün Bakanlar Kurulu'nda da bu konuları ele aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız da yarın Merkez Bankası Başkanımızdan brifing alacak. Önümüzdeki hafta da bu koordinasyonu yakın bir takip ile sürdüreceğiz. Hiç kimse Türkiye'de bu yolla ya küresel ekonomik kriz etkisiyle ya da içerideki siyasal tartışmalar içinde bir kriz ortamı doğacağı beklentisine girmesin. Seçim öncesinde böyle bir beklenti içine girenler kesin olarak yanılacaklardır."

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Mart 2015 Çarşamba, 01:43 Misafir brifink verecekde ne olacak
11 Mart 2015 Çarşamba, 00:18 Misafir briefing'e mat-101 dersiyle başlamak lazım.
10 Mart 2015 Salı, 19:13 Misafir ne fark edecekki,ekonominin durağanlığını ateşlemek için yapılan psikolojik baskı neticesinde,bu ortamda değil faiz indirmek,en azından ocak rakkamları muhafaza edilse idi,tl sının değer kaybı bu denli olmaz idi.bu saatten sonra görüş alışverişi abd den gelen baskı yüzünden piyasalara müspet etki yapacağından şüpheliyim.