Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yatırımcıların İngiltere Merkez Bankası'nın 2007'den bu yana ilk faiz artışı için tahminlerini erkene çekmelerinin ardından, İngiltere'de 53 yıl vadeli borçlanma maliyetleri rekor düşük seviyeye geriledi.

Borç Yönetim Ofisi bugün, 1.5 milyar sterlinlik Temmuz 2068 vadeli ülke tahvil ihracı gerçekleştirdi. Tahvil faizi bir önceki rekor olan yüzde 3.28'in altına inerek yüzde 2.623 oldu. Daha düşük faizli tahvil ihracı yapmak İngiliz hükümeti için büyük önem taşıyor. Mayıs'ta sonucu kestirilemeyen seçimlere hazırlanan ülkenin tahvilleri bu yıl gelişen piyasa tahvilleri arasında bu yıl en kötü performansı gösteriyor.

Londra'da bulunan Societe Generale Sabit Getiri Stratejisti Jason Simpson "Çok uzun vadeli tahvil arzı bir kez daha yıl ortasına kadar olmayabilir. Fed'in Haziran'da faiz artışı yapmasını bekliyoruz. BOE de ondan sonra çok gecikmeyecektir" diye konuştu.

10 yıllık tahvil faizleri 9 baz puan düşerek Londra saati ile 12:25'te yüzde 1.84 oldu. Faiz 6 Mart'ta yüzde 1.96 ile Aralık'tan bu yana en düşük seviyeyi görmüştü.