Advertisement

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ekonomi konusunda brifing verdi. Zirvede Erdoğan'a 130 sayfalık bir sunum yapan Başçı Erdoğan'a kritik mesajlar verdi.

Sunumda yatırımların faiz dışındaki "olumlu belirleyicileri" olarak güven ve istikrar yer alırken, olumsuz belirleyici olarak da belirsizlere yer verildi. 

Yatırımların faiz dışındaki belirleyicileri arasındaki diğer maddeler ise şöyleydi: 1- Yapısal reformlar tasarrufları, geleceğe ilişkin güveni ve istikrarı daha da artıracaktır 2- Bu yolla yatırım eğiliminde ilave bir artış sağlanabilecektir.

Sunumda, para politikası duruşunun enflasyon beklentilerinin en önemli belirleyicilerinden biri olduğu kaydedildi.

Piyasa faizlerini düşürmenin yolunun, istikrar ve güven artırıcı adımlar, mali disiplin (kamu borç yükünün hafifletilmesi) ve fiyat istikrarına odaklı bir para politikası duruşunun olduğu aktarılan sunumda, "Bu yolla enflasyon beklentileri ve enflasyon risk primi düşeceğinden piyasa faizleri kademeli olarak düşebilir" ifadeleri kullanıldı.

Yapısal reformların tasarrufları, geleceğe ilişkin güveni ve istikrarı daha da artıracağı aktarılan sunumda, bu yolla yatırım eğiliminde ilave bir artış sağlanabileceği belirtildi.

Ayrıntılar Business HT'de: