Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Warren Buffett’ın ABD bankaları üzerindeki iddiaları, sermaye planlarının Fed tarafından onaylanmasının ardından temettülerin yıllık olarak yaklaşık 70 milyon dolar artmasını sağlayacak.

Fed Çarşamba günü yaptığı açıklamada ülkenin en büyük bankalarına uyguladığı stres testinin ardından temettü ödemlerinin artırılmasına izin vereceğini açıkladı. Buffett’ın sahip olduğu Berkshire Hathaway Inc., Wells Fargo & Co. ve American Express Co.’nun en büyük hissedarı.

Berkshire’in Coca-Cola Co. ve International Business Machines Corp.’taki varlıklarının yanı sıra iki şirkette bulunan hissesi, firmanın 31 Aralık itibarıyla 117.5 milyar dolarlık hisse senedi portfolyosunun yaklaşık beşte üçünü oluşturuyor. Buffett söz konusu grubu “Büyük Dörtlü” olarak adlandırıyor ve her yıl temettülerinin şirketine yaptığı katkı yanında Berkshire’ın şirket karlarındaki payına dikkat çekiyor.

Buffett geçtiğimiz ay hissedarlara yaptığı açıklamada, “Eğer hisse başına karlar şirketlerin beklentileri ile paralel artarsa Berkshire’a temettüler de artacak ve daha önemlisi gerçekleşmemiş sermaye kazancımız da yükselir” ifadelerini kullandı.