Advertisement

(10:00'da güncellendi)

Dolar, euro karşısında Ocak 2003'ten bu yana en güçlü seviyesini görmesinin ardından, 10 gelişmiş ülke para birimi karşısında zayıfladı.

Avrupa ortak para birimi halen, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin enflasyonu artırma taahhüdünü yinelemesinin ardından, rekor büyüklükteki çeyrek dönem düşüşüne hazırlanıyor. Yeni Zelanda doları, ülke merkez bankasının para biriminin "önemli ölçüde değer kaybetmesini" beklediğini kaydetmekten kaçınması ve gelişmiş ülkeler arasında en yüksek düzeyde bulunan borçlanma maliyetlerini değiştirmemesi ile birlikte değer kazandı.

Singapur'da Barclays Plc Asya-Pasifik Döviz strateji müdürü Mitul Kotecha, ""Euronun hareketinin hızı, bu para biriminin kısa vadede aşırı satım durumunda olabileceğini işaret ediyor," dedi ve "Ancak yön açısında, euro halen aşağı hareket ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Dolar euro karşısında 1.0495 ile Ocak 2003'ten bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.4 kadar düşerek 1.0609 seviyesine geldi. ABD para birimi yen karşısında yüzde 0.2 gerileyerek, Londra saati ile 07:33'te 121.23 seviyesine geldi.

Avrupa ortak para birimi bu yıl rekor yüzde 12.4'lük bir düşüş yaşadı ve bu çeyreğin bitmesine halen üç hafta varken, 2008 yılının üçüncü çeyreğinde kredi daralması sırasındaki yüzde 10.6'lık kaybı aşmış durumda.

Avrupa Merkez Bankası Eylül 2016'ya kadar her ay 60 milyar euroluk (63.6 milyar dolar) özel ve kamu tahvili alımı yapacak. Bu politika, piyasadaki para miktarının artmasından dolayı, para biriminin değerinde düşmeye neden oluyor. Toplam 1.1 trilyon dolarlık bu program bugün dördüncü gününe girdi.

(10:00'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Mart 2015 Perşembe, 09:28 Misafir Euro gerilemeye devam eder mi??? Euro alımı kaçtan yapalım? Yardimci olur musunuz