Advertisement

(15:55'te güncellendi)

ABD hisse senetleri, perakende satışlar verisinin beklenmedik bir şekilde düşmesi ve bunun sonucu, faizlerin düşük kalmaya devam edeceği beklentisinin güçlenmesi ile birlikte değer kazandı. Dolar euro karşısında 12 yılın en yüksek seviyesinden zayıflarken, ABD Hazine tahvilleri ve Avrupa tahvilleri yükseldi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, New York saati ile 09:36'da, yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. Dolar euro karşısında yüzde 0.7 düşerek 1.0619 seviyesine indi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 yükseldi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi dört baz puan düşüşle yüzde 2.07'ye indi ve  İtalya'nın 30 yıl vadeli tahvillerinin faizi 8 baz puan düşerek yüzde 1.89'a geriledi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, ülkede kredi büyümesinin tahminlerin üzerinde gerçekleşmesi ile birlikte, altı haftanın en yükseğine çıkarken, bakır son üç günde ilk kez yükseldi.

ABD'de perakende satışlar Şubat ayında yükselerek çıkışını üçüncü aya taşırken, işsizlik başvuruları beklenenden daha fazla düştü. Doların 10 önemli para karşısındaki seyrini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Fed faiz artırımına yaklaşırken, Avrupa ve Asya merkez bankalarının politikalarını gevşetmeleri ile birlikte, son altı günde yüzde 3.6 yükseldi.

New York'ta National Securities şef piyasa ekonomisti Donal Selkin, perakende satışlar verisinin kötü çıkmasını işaret ederek, "Sanırım bu bir 'kötü haber iyi haberdir' durumu ve Cuma günü olanın tam tersi," dedi ve "İyi olmasının nedeni, faizlerin artırılacağınına ilişkin güçlü beklentinin üzerine ıslak battaniye atması" şeklinde görüş bildirdi.

Frankfurt'ta Commerzbank AG stratejisti Thu Lan Nguyen, "Bariz bir şekilde, piyasa biraz temkinli hale geliyor ve piyasada son birkaç günde, acaba trend devam eder mi, önümüzdeki birkaç günde dolar ve euronun değeri eşitlenir mi gibi sorular konuşuluyordu," dedi ve "Fed'in, eğer çok kişinin beklediğinden daha güvercin bir tutum alması durumunda, ciddi bir düzeltmeye yol açabilecek potansiyeli var" şeklinde görüş bildirdi.

(15:55'te güncellendi)