Advertisement

Çin hisseleri, hükümetin ekonomiyi desteklemek için para politikasında ek gevşemeye gideceği spekülasyonu ile bankalar ve enerji şirketleri öncülüğünde 6 haftanın en yüksek seviyesine ralli yaptı. Hisse senetlerindeki yükselişte ayrıca devlete ait şirketlerde reformların hızlandırılacağı söylentisi de etkili oldu.

China Construction Bank Corp. ve Bank of China Ltd. en az yüzde 4 değerlenirken, Industrial Bank Co. yüzde 10 yükseliş gösterdi. Devletin sahip olduğu Shanghai Electric Group Co. yüzde 5.5 prim yaptı. PetroChina Co. 1 ayın en büyük yükselişini kaydetti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.9 yükselerek yerel saat ile 13:07’de 3,352.58 puana geldi ve 27 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Barclays Plc’den Nomura Holdings Inc.’e aracılık kuruluşları faiz indirimlerinin hızlandırılacağı ve bankaların zorunlu karşılık oranlarında düşüşlerin geleceği tahmininde bulunuyor. Çarşamba günü açıklanan veri, Çin’de sanayi üretiminin bir yıla 2009’dan bu yana en zayıf başlangıcın yapıldığını gösterdi. Perakende satışlar beklentilerin altında kaldı.

Şanghay’daki West China Securities Co. analistlerinden Wei Wei, “Para politikasındaki gevşeme, ekonominin ivmelenme göstermemesi ile sürecek. Reformların da yakın zamanda açıklanmasını bekliyoruz” dedi.