Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC) Guvernörü Zhou Xiaochuan, para arzı büyümesinin hala “elverişli” olduğunu ve daha yavaş olan ekonomik genişlemedeki yeni normalin “ihtiyatlı politika duruşunda” değişiklik olacağı anlamına gelmediğini söyledi.

Guvernör Zhou, Çin’in mevduat faizi tavanını bu yıl kaldırması ihtimalinin yüksek olduğunu ve ilk yarıda başlamak üzere bir mevduat-sigorta sistemi sunacağını belirtti.

Zhou’nun brifinginin başlamasında dakikalar önce M2 para arzı verisi açıklandı. M2 para arzı Şubat ayında bir yıl önceye göre yüzde 12.5 yükseldi. Başbakan Li Keqiang geçtiğimiz hafta para arzının en geniş kapsamlı göstergesi olan M2’nin bu yıl için büyüme hedefini yüzde 12 olarak belirlemişti. 2014 yılında hedef yüzde 13 idi. Li, aktüel genişlemenin gerektiğinde daha yüksek olabileceğini ifade etmişti.

Çin Merkez Bankası ekonomik yavaşlamayı frenlemek için Kasım ayından bu yana iki kez faiz oranlarını düşürdü ve bankaların zorunlu karşılık oranlarında indirime gitti. Bloomberg’in bu ay gerçekleştirdiği ankete göre, PBOC ikinci çeyrekte 25 baz puanlık bir faiz indirimine gidebilir.