Advertisement

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde düzenlenen tasarruf konulu sempozyumda konuştu. 

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre Ersin Özince, en büyük müflisin devlet olduğuna işaret ederek, Türkiye’de hala ciddi bir ulusal bankacılık ve sermaye piyasasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Özince, “Karamsar olmasam da bazı konularda evham da üretiyorum. Türkiye’de ciddi ulusal bankacılığa ihtiyaç var. Tasarruflar yetersiz. Tasarrufların yetersiz olmasına karşın yatırımlarımız da gelişmekte olan diğer ülkelerin altında. Türkiye’de hala vadeli vadesiz mevduattayız. bugün Türkiye’nin emeklilik birikim sistemlerini yeniden kurmaya çalışıyoruz” dedi.

40 yıldır bankacılık sektöründe olduğunu belirten Özince, aktüeryal hesabın ne olduğunu yeni öğrendiğini söyledi. Türkiye’de kurumların ve kişilerin tasarruf bilinçlerinin yetersiz olduğunu, tasarrufa  yaklaşımlarının eksik olduğunu ifade eden Özince, “40 yıldır bankacılık sektöründeyim. Aktüeryal hesabın (finansal riskleri değerlendiren, çözümler öneren hesaplama yöntemleri) yeni olduğunu son 15 yılda öğrendim. Hala tasarruf denince bildiğimiz vadeli - vadesiz mevduat. Bunun ötesine geçemedik” vurgusunda bulundu.

-'Almanya gibi değiliz’

Türkiye’nin ekonomisinin büyüklüğüne münasip bir mali sisteme sahip olmadığını ifade eden Özince şöyle konuştu:
“Cumhuriyeti kuranlar uluslararası devletlerin iyi örneklerini esas almışlardı. Bugün bir Almanya kadar tasarruf bilincimiz yok. Orada Yapı tasarrufları, teşvikler, birikim sandıkları var. Biz de ise bizim bankada bile şu anda çevreme soruyorum emlak Bankası’nı hatırlayan, bilen yok. Altında tutulan paranın 150 milyar dolar olduğu söyleniyor. Emlaka, gayrimenküle gömdüğümüz para kötü bir tasarruftur.
Bütün bunları ders çıkaralım diye söylemiyorum, çocuklarımızın geleceği için söylüyorum.
Ulusal mali müesseseler olmalıdır ulusal mali tasarruf olması için. Bana göre bu hesap herşeyden önce ulusal kaygıyla yapılmalı.”

-‘Çalışan, emekli mülk alamaz’

Türkiye’de ekonominin boyutu ile mütenasip bir sermayeye ve tasarrufa hala sahip olunamadığını vurgulayan Ersin Özince, gelişmiş denilen toplumlardaki mali sektör çeşitliliğinin ve derinliğinin Türkiye’de olmadığını söyledi.
Özince, “Türkiye, ekonomisinin büyüklüğü ile mütenasip bir mali sektöre sahip değil. Bunun için de bankacılık ve sermaye piyasasının büyümesi gerekir. Hem farklı müesseselere hem de farklı araçlara ihtiyaç var. Tasarruf deyince sadece paramız olmadığına bağlamamak lazım. Türkiye’de bugün tasarrufu olan dahi ne yazık ki birçok konuda duyduğu endişeler nedeniyle tasarrufunu bankacılık ve sermaye piyasası dışında tutabiliyor. Keza, ülkemizde gayrimenkulün geldiği değerler; çalışanın emeklinin mülk sahibi olmasının ne kadar güçleştiği ortada” şeklinde konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Mart 2015 Perşembe, 22:24 Misafir sn ersin özince, bankacılık sektörünün belli başlı, en önemli duayyenlerin den biridir,sözünü ettiği her satır altın değerindedir,söyledikleri dikkate alınmalı ve günümüz türkiyesin de mutlaka uygulanmalıdır,teşekkürler sayın özince
12 Mart 2015 Perşembe, 11:31 Misafir arkadasım, gercek enflasyon yuzde 20, bankada mevduatın net yıllık faizi yuzde 8. kim niye tasarruf yapsın ? yada tasarruf yetersiz diye niye aglanıyorsunuz ? negatif faiz ortamında vatandas salakmı ki tasarruf yapsın ?