Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Katolik hristiyan dünyanın merkezi Vatikan, gizli bankacılık faaliyetlerine son vermek konusunda İtalya ile yaptığı müzakerelerde ileri bir aşamaya geldi. Papalık yönetimi, Vatikan Bankası'nı reformdan geçirmek için bir dizi adım attı,  ancak İtalyan yetkililerle yürütülen müzakereler bu sürecin daha devam edeceğini gösteriyor.

Vatikan bankası, ikinci dünya savaşı sonrasında kurulduğundan beri birçok tartışmanın odağında olmuştu. Financial Times'ın haberine göre, bir İtalyan yetkili müzakerelerin iyi bir noktaya ulaştığını, şeffaflık ve taraflar arasında enformasyon alışverişi konusunda ortak hedefler olduğunu söyledi. Yetkiliye göre müzakereler Mart sonunda tamamlanabilir.

İtalyan ve dünya genelinde yetkili makamlar, Vatikan bankasına yıllarca, vergi kaçırmadan para aklamaya kadar birçok yasadışı işin görüldüğü bir merkez işlevi gördüğü kuşkusuyla yaklaştılar. Hükümetler ve finansal kurumların yoğun baskısı altında kalan Papa 16. Benediktus bankada üç bin kadar hesabın kapatıldığı ve birçok uygulamanın reformdan geçirildiği kapsamlı değişikliklere yaptı.

Başbakan Matteo Renzi, bir italyan dergisine verdiği demeçte vatikan ile varılacak anlaşma için, İtalya'ya yakın İsviçre, Monako gibi vergi cennetleriyle yapılan anlaşmaların örnek alınacağını belirtmişti.

Vatikan Bankası'nın, dünya genelinde faaliyet gösteren dini tarikatlardan ve hayırseverlik kuruluşlarından oluşan 17 binden fazla müşterisi ve 6 milyar euro kadar varlığı bulunuyor.