Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, milli gelir hesabında yapılacak revizyona ilişkin, "Önümüzdeki süreçte yenilenen standartlarla hesaplarımızı revize edeceğiz. Bu çalışma 2015'te yetişmeyecek, 2016'dan itibaren bunu tamamlamış olacağız, milli gelirimizi de yeniden hesaplamış olacağız. İnanıyorum ki milli gelirimiz bugün göründüğünden daha yüksek" dedi.

Yılmaz, 2015-2019 döneminin reformlar ve hızlı dönüşüm için bir fırsat penceresi, altın kıymetinde yıllar olduğunu belirterek, bu dönemde de makro ekonomik istikrarı devam ettireceklerini bildirdi.

Mali disiplinden asla taviz vermeyeceklerinin altını çizen Yılmaz, para politikalarını da dünyadaki çalkantılar sonrasında büyümeye destek olacak şekilde devam ettireceklerini söyledi.

Enflasyon ve faizleri 0-5 arasındaki banda çekmenin önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, büyümeyi sağlamak, cari açığı azaltmak ve enflasyonu düşürmenin Orta Vadeli Plan'ın (OVP) temel 3 hedefi olduğunu söyledi.

Yılmaz, OVP'deki enflasyon hedefine ilişkin soruya, "Dolardaki artışın enflasyon açısından bir miktar olumsuz etkileri olabilir ama petrol fiyatlarındaki düşüşün de ciddi anlamda olumlu yansımaları var. Dolayısıyla enflasyon hedefini rahatlıkla tutturabileceğimize inanıyoruz" yanıtını verdi.

Geçen yıl tarımda yaşanan kuraklık ve don olayının fiyatlara yansıdığına dikkati çeken Yılmaz, "Bu sene dışarıdaki havaya da baktığımızda daha şanslı ve bereketli yıl geçireceğimize inanıyoruz. Bunun da enflasyon açısından olumlu katkısı olacak. Dolayısıyla enflasyonda daha iyi bir perspektife sahip olduğumuzu söyleyebilirim" diye konuştu.

- "Biz hiçbir zaman popülist olmadık"

Bakan Yılmaz, 2023'te iddialı hedeflerinin olduğu, bu hedefleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da reformlarla gerçekleştireceklerini dile getirerek, "AK Parti'nin en önemli özelliklerinden biri değişimci olması. Biz bir taraftan muhafazakar bir partiyiz ama bu muhafazakarlık politikalar anlamında değil, bu yanlış anlaşılmamalı. Aile, temel bazı değerlerimiz, tarihi değerlerimiz anlamında tabii ki muhafazakarız ama bir taraftan da AK Parti gerçekten bazı anlamlarda 'devrimci' diyebileceğimiz ölçüde değişimci bir parti. Biz hiç bir zaman popülist olmadık. Halkımızın ihtiyacı, beklentisi ne ise onu yapmaya çalıştık" şeklinde konuştu.

Yılmaz, istihdamı çok önemsediklerinin altını çizerek, dünyada istihdam oluşturmada en başarılı ülkelerden birinin Türkiye olduğunu söyledi.

Gelecek dönemde istihdamın öncelikli konulardan biri olduğunu dile getiren Yılmaz, özellikle mesleki becerilerin geliştirilmesi yönünde desteklemeleri sürdüreceklerini kaydetti.

Yılmaz, istihdama yönelik bir takım hazırlıklar yaptıklarını ifade ederek, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu çalışmaları kamuoyu ile paylaşacağını söyledi.

-"İnanıyorum ki milli gelirimiz daha yüksek"

Bir soru üzerine Türkiye İstatistik Kurumu'nun önemine dikkati çeken Yılmaz, kurumun devrim niteliğinde dönüşüm gerçekleştirdiğini anlattı.

Yılmaz, demokratik ülkelerin yönetimin hesap verdiği ülkeler olduğunu belirterek, sağlıklı istatistiklerin yönetimin hesap vermesi ve şeffaflık açısından önemine işaret etti.

Milli gelir hesaplaması için uzun süredir bir çalışmanın sürdürüldüğünü vurgulayan Yılmaz, Avrupa Ulusal ve Bölgesel Hesaplar Sistemi'ni (ESA-95) uyguladıklarını, bunun 2010 yılı versiyonunun çıktığını ve AB ülkelerinin o versiyona göre hesaplamalarını adapte ettiklerini anlattı.

Yılmaz, şöyle devam etti:

"Biz de önümüzdeki süreçte, aynı şekilde, bu yenilenen standartlarla hesaplarımızı revize edeceğiz. Bu çalışma 2015'te yetişmeyecek. 2016'dan itibaren bunu tamamlamış olacağız, milli gelirimizi de yeniden hesaplamış olacağız. Ben inanıyorum ki milli gelirimiz bugün göründüğünden daha yüksek. Geçenlerde Hollanda yeniden hesaplama yaptı ve milli gelirinde çok ciddi bir artış buldu. O yüzden bizim milli gelirimizi bir miktar geçmiş oldu. Ama Türkiye de uzun yıllardır bu hesaplamayı yapmayan ülkelerden biri. Yaptığı zaman emin olun daha iyi bir şekilde milli gelirimizi hesaplamış olacağız."

Geriye dönük revizyonları da hesaplayacaklarını belirten Yılmaz, "Yanlış anlamasınlar, 'milli geliri revize edecekler, istatistik olarak yüksek görülecek' diye bakılmasın. Biz hangi istatistiği hazırlıyorsak, onu mutlaka geçmişe dönük olarak da revize ediyoruz" ifadesini kullandı.

AA