Advertisement

Pacific Investment Management Co. (Pimco), Çin’de çelik talebinin büyüme potansiyelinin düşük olduğunu belirtti. Pimco, ülkenin konut pazarının yavaşladığına ve bu durumun küresel sanayi görünümüne ve demir cevheri fiyatlarına zarar verdiğine işaret etti.

Asya kredi araştırmaları yöneticisi Raja Mukherji ve analist Emily Au-Yeung’un hazırladığı raporda, “Çin’in konut pazarında yıllardır süren büyüme sona erdi. Bu durum, küresel çelik üretimi görünümü için uzun vadede zor zamanların yaşanacağı sinyali veriyor. En iyi ihtimalle, ülkedeki çelik talebi bu yıl tek haneli düşük rakamlarda bir genişleme gösterebilir” ifadeleri kullanıldı.

Konut sektöründeki gerilemeden olumsuz etkilenen Çin 2014’te 1990’dan bu yana en zayıf büyümeyi kaydetti ve ekonominin 2015’te daha da yavaşlaması bekleniyor. Asya’nın en büyük ekonomisi Çin küresel çelik üretiminin yaklaşık yarısından sorumlu ve deniz yoluyla taşınan demir cevherinin en büyük alıcısı. Demir cevherinin fiyatı, küresel arz fazlası sorunu ile birlikte bu hafta 2008’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Çin Demir Çelik Birliği Çarşamba günü yaptığı açıklamada Çin’in çelik üretiminin bu yıl daralacağı tahmininde bulundu. UBS Group AG üretimde 1980’lerin başından bu yana ilk düşüşün yaşanacağı değerlendirmesini yaptı.

Analistler konu ile ilgili, “Konut inşaat büyümesi oranlarının istikrarsız olmasından dolayı çelik talebindeki aşağı yönlü risklerin sürmesini bekliyoruz. Makine, otomobil ve beyaz eşya sektörleri gibi çeliğin kullanıldığı başka alanlar da olsa da bunların Çin’in çelik talebini canlandırması düşük bir ihtimal” değerlendirmelerinde bulundu.