Advertisement

Asya hisseleri, beklenmedik şekilde gerileme gösteren ABD perakende satışlar verisinin ABD’de faizlerin daha uzun bir süre düşük kalacağı fikrini desteklemesi ile ABD hisselerindeki toparlanmayı takiben yükseliyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.1 yükselerek Tokyo saati ile 09:01’de 144 puana geldi ve haftalık kaybı yüzde 1’e düşürdü. Faiz iddiaları, Perşembe günü açıklanan perakende satışları verisinin üst üste 3. ayda da gerilemesinin ardından düşüş gösterdi. Standard & Poor’s 500 Endeksi, beklentilerin üzerinde gelen istihdam verisinin Fed’in faiz artırım zamanını öne çekeceği endişesini artırması ile hafta başına gerilemesinin ardından Perşembe günü yüzde 1.3 yükseldi.

Sydney’deki Perpetual Ltd. yatırım piyasaları yöneticisi Matthew Sherwood, “ABD perakende satışlar verisi, Fed’e ekonomi ile ilgili geniş kapsamlı bir bakış açısı sağladı. Fed, aksamalardan etkilenmemiş olan yeni verileri bekleyebilir” dedi.

Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.9 artış gösterdi. Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 geriledi. Yeni Zelanda’da NXZ 50 Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.