Advertisement

Bu gizemli bir Amerikan hikayesi: Daha çok sayıda insan işe sahip oldu ve ucuz petrolden dolayı harcayabilecekleri daha çok paraları var. Ancak ekonomistlerinden beklentilerinden daha düşük harcama yapıyorlar.

ABD’nin perakende satışlar verisi Şubat ayında da gerileyerek düşüşü 3. aya taşıdı. İstihdam aynı dönemde 863,000 artış gösterdi.

Perakende satışlar ve istihdam verileri şimdiye kadar genel olarak aynı yönde hareketlenme gösterdi. Amerikalıların harcamalara yönelik genel eğilimi eskiden olduğuna göre düşük seyrederse bu durum ekonomik büyüme için kötü bir işaret olabilir.

Renaissance Macro Research LLC ABD ekonomisi müdürü Neil Dutta, “Harcamalar, istihdam çok daha düşük geliyor.  Eğer satışlar düşükse perakendeciler neden işe alım yapsın? Eğer satışlar geriliyorsa neden ücretleri artırsınlar?” dedi.

Öte yandan benzin fiyatlarındaki düşüş ile hane halkı tasarruflarında artış olduğu görülüyor.

Macroeconomic Advisers LLC kıdemli ekonomisti Ben Herzon, “Şubat ayı çok soğuk geçti. Alışveriş yapanlar kötü hava koşullarından dolayı evde kalmak istediler. Online perakendeciler Şubat ayında yüzde 2.2 yükselerek Mart 2014’ten bu yana en büyük artışı gösterdi” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Mart 2015 Cuma, 13:11 Misafir çünkü istihdam rakamları tamamen yalan... amerika dünyayı kandırıyor...