Advertisement

ABD'de Şubat ayında üretici fiyatları endeksi (ÜFE) artış beklentisine karşılık 4 ay üst üste gerileyerek, düşük gıda fiyatları ve üreticiler arasındaki kar durgunluğununun etkisini ortaya koydu.

ABD Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ÜFE Ocak'taki yüzde 0.8'lik düşüşün ardından Şubat'ta da yüzde 0.5 geriledi. Bloomberg anketine katılan 73 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 0.3 artış olmuştu. Genelde volatil seyreden ve gıda ile enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE de yüzde 0.5 düşüş gösterdi.

ABD'de doların değer kazanması sonucu ithalatın maliyetinin azalması ve petrol fiyatlarındaki düşüş, ülkede enflasyonun gerilemesine yol açtı. Merkez Bankası Fed yetkilileri, 2006'dan bu yana ilk kez faiz artırmayı değerlendirdikleri dönemde enflasyonun yüzde 2 hedeflerine doğru hareketleneceğine dair bir işaret bekliyor.

Colorado'da bulunan Action Economics Baş Ekonomisti Mike Englund "Fiyatlarda halen aşağı yönlü bir hareket var. Petrol fiyatları yeniden düşecek olursa ve dolardaki yükseliş sürerse, Mart ve Nisan aylarında da sert bir düşüş görebiliriz" diye konuştu.