Advertisement

Ukrayna'nın Naftogaz şirketinin, Rus enerji şirketi Gazprom'a doğal gaz alımı için 15 milyon dolarlık ön ödeme yaptığı bildirildi.

Naftogaz'dan yapılan açıklamada, şirketin Mart ayında alacağı doğal gaz için 15 milyon dolarlık dördüncü ön ödeme dilimini Rus Gazprom'un hesabına yatırdığı kaydedildi.

Naftogaz'dan daha önce yapılan açıklamaya göre, Rus Gazprom şirketi Ukrayna'ya günlük olarak ortalama 10 milyon metreküp doğal gaz sevkiyatı gerçekleştiriyor.

Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayi Bakanı Vladimir Demçişin, ülkede doğal gaz tüketiminin azalmasından dolayı, Rusya'ya doğal gaz alımı için büyük ödemelerin yapılmayacağını kaydederek, ülkesinin Avrupa ülkelerinden doğal gaz sevkiyatını artırdığını dile getirmişti.

Bu ay sonunda "kış paketi" doğal gaz tarifesinin sona ermesinin ardından, 1 Nisan'da başlayacak "yaz paketine" ilişkin taraflar arasında yapılacak doğal gaz görüşmelerinin 20 Mart'ta Brüksel'de yapılması planlanıyor.

Rusya ve Ukrayna, Avrupa Birliği'nin arabuluculuğunda sürdürdükleri doğal gaz müzakerelerinin ardından, 31 Ekim 2014'te, Ukrayna'nın ön ödeme yapma koşulu ile Rusya'dan doğal gaz alımını gerçekleştirmesi konusunda uzlaşmıştı.

AA