Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Avusturya'da koalisyon hükümetinin vergi reformu üzerinde anlaştığı bildirildi.

Avusturya Başbakanı Werner Faymann ve Başbakan Yardımcısı Reinhold Mitterlehner, Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında koalisyon ortakları olarak vergi sistemi üzerinde geniş çaplı reformları öngören bir plan üzerinde anlaştıklarını açıkladı.

Başbakan Faymann, vergi reformu ile Avusturyalıların ceplerine 4,9 milyar euronun kalacağını belirterek, "Bu vergi reformu ile insanların cüzdanına 4.9 milyar euro girecek. Bu durumdan en çok küçük ve orta gelirliler yararlanacak" ifadelerini kullandı.

Vergi reform sürecini "uzun bir yol" olarak nitelendiren Faymann, "Farklı pozisyonlardan çıkarak bir çözüm bulmak kolay olmadı ama adil müzakerelerle iyi bir uzlaşma yolu bulundu" diye konuştu.

Reform ile yaklaşık 6,4 milyon Avusturyalı'nın vergi oranlarının düşürüleceğini ve böylece kazançlarının artacağını ifade eden Faymann, az kazandığı için vergi ödemeyen 2.2 miyon insanında bu durumdan yararlanacağını söyledi.

Vergi reformunun çalışanların üzerindeki vergi yükünü azaltmaya yönelik olduğunu belirten Faymann, yaklaşık 5 milyar euroluk vergi indirimi yapılacağını, bunun da orta ve dar gelirli aileleri rahatlatacağını vurguladı.

Faymann, vergi indiriminin kaçakçılıkla mücadele ve varlık vergilerinin artırılarak karşılanacağını kaydetti.

Yeni vergi reformuna göre yıllık 18 bin euronun altında kazancı olan çalışanların vergileri yüzde 36'dan yüzde 25'e düşürülürken, yıllık 1 milyon euronun üzerinde kazancı olanların vergi oranları yüzde 50'den yüzde 55'e çıkarılacak.

Parti komitelerine sunulacak olan vergi reformunu onaylandıktan sonra Ocak 2016'da yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Koalisyon üyesi Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) ile Avusturya Halk Partisi (ÖVP) arasında zaman zaman tartışmalara neden olan vergi reformu paketi nedeniyle ÖVP'li Başbakan Yardımcısı Michael Spindelegger, Ağustos 2014'de istifa etmişti.

AA