Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

New York Üniversitesi ekonomi profesörlerinden Nouriel Roubini, krizlerle ilgili bardağın boş tarafını görmeye eğilimli olmasıyla bilinir. Ancak Roubini Yunanistan krizi ile ilgili o kadar endişeli değil, Yunanistan’ın eurodan çıkma (Grexit) senaryosunun aşırı kötü olması dolayısıyla Euro Bölgesi’ni sağlam tutacağını düşünüyor.

Roubini, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmasının tüm bölge için çok kötü sonuçlar doğurabileceğini ve bu yüzden hem Atina hem de Avrupa genelindeki yetkililerin buna izin vermeyeceğini belirtiyor. Diğer analistler, Almanya ve Avrupa Birliği’ndeki (AB) yetkililerin Yunanistan çıkışı fikrini akıllarında tutmaya daha istekli oldukları yönünde spekülasyonlar yaparken, Roubini böyle düşünmüyor.

Roubini’ye göre İtalya, İspanya gibi ülkeler için borçlanma maliyetleri hızla yükselebilir ve Avrupalılar banka hesaplarından likiditeyi geri çekmek için yarışabilir. Cuma günü Bloomberg Televizyonu’na konuşan Roubini, “Yunanistan’ın Avrupalı liderler ile yeni bir finansal yardım paketi üzerinde anlaşma sağlaması sürecinin en büyük karşıtı Almanya bile bu riskin farkında. Yunanistan’ın çıkışı mantıklı değil. Tüm bölgede olumsuz etkiler yaratır” dedi.

Tahvil alıcıları Yunanistan tahvillerini satıyor ve İtalya, İspanya ve Portekiz tahvillerine yöneliyorlar. Bu durum bu ülkelerin tahvil faizlerini rekor düşük seviyelere itiyor. 10 yıllık İspanya ve İtalya tahvil faizleri yüzde 1.2 seviyesinde.