Advertisement

(21:40'da güncellendi)

Standard & Poor's 500 Endeksi, beklenenden daha zayıf çıkan ekonomik verilerin Fed'i faiz oranlarını tahmin edildiği kadar erken yükseltmeye zorlamayacağı spekülasyonuna bağlı olarak ABD hisse senetlerinin yükselmesi ile 5 haftanın en dik yükselişini kaydetti. ABD Hazine tahvilleri değer kazanırken, dolar zayıfladı. Petrol 2009'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

S&P 500 New York saati ile 15:06'da yüzde 1.3 yukarıda seyrediyordu. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.9 yükselirken, Almanya'da DAX Endeksi ilk kez 12,000 puanı aştı. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan düşerek yüzde 2.10'a indi. Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 3.4 geriledi. Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 0.5 düşüş yaşadı. Şanghay'da hisse senetleri, hükümetin büyümeyi destekleyeceğine ilişkin taahhüdünün desteği ile 2009'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD'de, bu haftaki Fed toplantısı öncesi, bugün açıklanan üretim ve New York Fed imalat sanayi endeksi verileri beklenenden daha kötü çıktı. Avrupa hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası'nın 1.1 trilyon euroluk (1.2 trilyon dolar) parasal genişleme programının başlamasının ardından euronun geçen hafta 12 yılın en düşük seviyesine inmesi ve bunun sonucu bölgedeki ihracatçı şirketlerin kar görünümünün düzelmesi ile birlikte, Cuma günü itibariyle altıncı haftayı da kazançla geçti. Avrupa ve Asya'da merkez bankaları büyümeyi destekleyici yönde adım atarken, ABD merkez bankası faiz artırmaya yaklaşıyor. Morgan Stanley ve BNP Paribas SA'nın da içinde bulunduğu bazı bankaların analistleri, Fed'in bu haftaki toplantısından sonra yağacağı açıklamada "sabırlı" kelimesinden vaz geçebileceğini ve bunun da Fed'e faiz artırımlarının zamanlaması konusunda esneklik sağlayabileceğini düşünüyor.

New York'ta National Securities Şef piyasa stratejisti Donald Selkin, "Zayıf veriler geldi ve tahvil faizleri düştü," dedi ve "İnsanlar, Fed'in yakın zamanda faiz indirimine gitmesinin kesin olmadığını düşünüyor. Ekonominin düşünüldüğü kadar güçlü olmadı konusunda çok işaret var" şeklinde görüş bildirdi.

Güçlenen ekonomi ABD merkez bankasının faiz artırmaya yaklaştırıyor ve bu da ABD hisse senetleri üzerinde baskı oluşturuyor. Bunun sonucu ABD hisseleri 24 gelişmiş ülke arasında en kötü performans gösteren gruıp oldu.

(21:40'da güncellendi)