Advertisement

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Al-Naimi’nin kıdemli danışmanlarından Ibrahim Al- Muhanna, güçlenen petrol talebinin fiyatlarını yükselteceğini söyledi.

Al- Muhanna, küresel petrol tüketiminin güçlendiğini ve talebin arza uyum sağlaması ile birlikte fiyatların artacağını belirtti.

Katar Doha’da bir konferansta konuşan Al- Muhanna, “Artan talebin küresel arz fazlasını kontrol altına almaya yardımcı olması ile fiyatlar varil başına yaklaşık 60 dolar seviyesinde durdu. Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) 5 Haziran’daki toplantıda politikasını değiştireceğini söylemek için erken” dedi. OPEC Kasım ayında aldığı karar ile üretimi sabit tutmuştu.

Al- Muhanna, “Talebin güçlü olduğuna ve daha da güçlü olacağına yönelik güvenim tam” ifadesini kullandı.

OPEC’in ABD kaya gazı petrolü üretimindeki yükselişin karşısında üretimi düşürmeyi reddetmesi arz fazlası sorunun şiddetlendirdi. Geçtiğimiz yıl petrol fiyatları yaklaşık yüzde 50 geriledi. Ucuz petrol enerji ithalatçılarına olumlu etki ederken, dünya genelinde enflasyon beklentilerini hafifletiyor. Ancak Suudi Arabistan gibi Basra Körfezi ülkelerinin gelirlerinin düşmesine neden oluyor. Petrol Haziran 2014’tan Ocak 2015’e kadar olan sürede yüzde 61 geriledi.