Advertisement

İsrail'de 11 partinin katıldığı parlamento seçimleri bugün yapılıyor. Kamuoyu araştırmaları, İşçi Partisi Lideri İzak Herzog liderliğindeki "Siyonist Blok"un, Başbakan Netanyahu'nun Likud Partisi'nden fazla oy alarak birinci olacağını öngörüyor. İsrail Başbakanı Netanyahu ise yeniden seçilmesi halinde, iktidarı döneminde Filistin Devleti diye bir şey olmayacağını söyledi.

İsrail'in tamamının tek seçim bölgesi olarak kabul edildiği seçim sisteminde, seçmenler adaya değil, parti listesine oy kullanıyor. Hükümet kurmak için ise 120 sandalyeli mecliste 61 koltuğa sahip olmak gerekiyor.

Anketkerde geride görünen İsrail Başbakanı Netanyahu ise yeniden seçilmesi halinde, iktidarı döneminde Filistin Devleti diye bir şey olmayacağını söyledi.

İsrail'in Maariv gazetesinin internet sayfası NRG'ye yaptığı açıklamada ise Netanyahu, yeniden seçilmesi halinde bir Filistin devletine izin vermeyeceğini belirterek, "Benim iktidarım döneminde Filistin devleti diye bir şey olmayacak. Kim Filistin devletinin kurulması için harekete geçer ve buralardan (Filistin toprakları) çekilmeye niyet ederse, bu toprakları İsrail'e karşı düzenlenecek radikal İslamcı terörist saldırılara terk etmiş olur" diye konuştu.

İsrail'in 8,5 milyonluk nüfusunun yaklaşık 2 milyonunu 1948 işgalinden sonra yurtlarında kalan İsrail vatandaşı Filistinliler oluşturuyor. Tel Aviv yönetimi, İsrail vatandaşlığı alan Filistinlileri "İsrailli Arap" olarak tanımlamayı tercih ediyor.

Filistinliler ise İsrail'i "işgal unsuru" olarak gördükleri için bu bölgeyi "1948 toprakları" şeklinde tanımlıyor. İsrail'in 1967'de işgal ettiği Gazze ve Batı Şeria'da ise yaklaşık 4 milyon Filistinli yaşıyor.

AA