Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Çin’in gösterge endeksinin 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşması ve Fed’in faiz oranlarını artırmaya hazırlandığı endişesinin hafiflemesi ile değer kazanıyor.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 1.6 yükseldi. China Railway Construction Corp. Hong Kong’da yüzde 4.8 prim yaptı. Samsung Electronics Co., Güney Kore’nin Kospi endeksinin 20 ayın en dik yükselişini göstermesine öncülük etti. Ruble dolar karşısında yüzde 0.8 değerlendi. Endonezya rupiahı, ülke merkez bankasının faiz oranını sabit tutmasının ardından yüzde 0.5 güçlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.7 yükselerek Londra saati ile 08:14’te 947.49 puana geldi ve 13 Şubat’tan bu yana en büyük artışı kaydetmeye hazırlanıyor. Çin’in gösterge endeksi, yatırımcıların parasal teşvikin yavaşlayan büyümeyi canlandıracağı iddiaları ile ralliyi genişletti. Fed iki günlük politika toplantısına Salı günü başlıyor. ABD’de imalat sanayi ve sanayi üretimi göstergeleri beklentilerin altında kalmıştı.

PT MNC Asset Management fon yöneticilerinden Akbar Syarief, “Çin hisselerindeki ralli, regülatörlerin ekonomik büyümeyi desteklemek için ne gerekiyorsa yapacakları iyimserliğini yansıtıyor. Fed’in açıklaması da ayrıca piyasa güveni üzerinde etkili olacak” dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 0.9 gerilerken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 11.6 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 1.9 artış gösterirken, 16.7 kat değerleme kaydedildi.