Advertisement

ABD'de konut başlangıçları son dört yılın en büyük düşüşünü kaydetti. Bu gerilemede mevsim normallerinin altında hava koşulları ve ülkenin bir bölümünde görülen kar fırtınaları etkili olurken, inşaat izinlerindeki artış bu düşüşün geçici olabileceğine işaret etti.

Konut başlangıçları Şubat ayında yüzde 17 düşerek 897,000 yıllık hıza gerilerken, böylece Şubat 2011'den bu yana en büyük düşüşü yaşadı. Bloomberg anketine katılan 80 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 2.4'lük düşüş ile 1.04 milyon yıllık hız öngörüyordu.

İnşaat izinlerindeki artış, 2014'te ekonomik büyümeye düşük katkıda bulunan sektörde toparlanma yaşanabileceği sinyali veriyor. Satışlar ucuz konut arzının kısıtlı olması ve maaş artışlarındaki yavaşlık ile zorlu bir süreç yaşamaya devam ederken, istihdam artışı ve düşük borçlanma maliyetleri sektörde kademeli bir ilerleme sağlıyor.

Bloomberg anketindeki yıllık hız tahminleri 984,000 ile 1.08 milyon aralığında değişiklik gösterirken, Ocak'ta bu veri 1.07 milyon olarak açıklanmıtşı. 

İnşaat izinleri yüzde 3 artarak 1.09 milyon yıllık hıza ulaşırken, bu artış Ekim'den bu yana en dik yükseliş olarak gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı inşaat izinleri için 1.07 milyon yıllık hız düzeyindeydi.