Advertisement

Japonya’nın ihracatı, Şubat ayında ekonomist beklentilerinin üzerinde bir yükseliş göstererek ülkenin geçtiğimiz yılki resesyondan çıkışını destekledi.

Resmi verilere göre denizaşırı sevkiyatların değeri bir yıl önceye göre yüzde 2.4 artış kaydetti. Ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.3’lük bir yükseliş öngörüyordu.  İthalat yüzde 3.6 geriledi. Böylece ticaret açığı 424.6 milyar yen (3.5 milyar dolar) olarak gerçekleşti.

Yurtdışına satışlar, yurtiçinde düşük tüketici ve işletme harcamaları ile mücadele eden Japonya için olumlu bir etken. Gerileyen petrol fiyatları açığın daralmasına yardımcı oluyor. Açık, Japonya’nın 2011’deki Fukushima felaketinin ardından yurtdışından fosil yakıt satın alımlarını artırması ile yükselmişti.

Tokyo’daki Nomura Holdings Inc. ekonomistlerinden Minoru Nogimori, “İhracatlar, yılın ilk yarısında Japonya ekonomisinin temel etkeni olmayı yüksek bir ihtimalle sürdürecektir. Ücretler ve tüketimdeki toparlanma ivme kazanmayı sürdürebilir ve ekonomi için yılın ikinci yarısında kilit etken haline gelebilir” dedi.

Bloomberg’in Maliye Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre denizaşırı sevkiyatların değeri, yılın ilk iki ayında 2014’ün aynı dönemine göre yüzde 9.4 yükseldi. Hacim ortalama yüzde 4.1 arttı. İthalatlar iki aylık dönemde yüzde 6.6 gerilerken, hacim ortalama yüzde 1.4 düşüş gösterdi.