Advertisement

(13:10'da güncellendi)

Petrol, ABD’de stokların yeni bir rekor seviyeye ulaştığını göstermesi beklenen resmi veri öncesinde fiyatların ayı piyasasına ilerlemesi ile birlikte kayıpları 7. güne genişletiyor. Petrol 6 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Petrol vadelileri, New York’ta 3.2 dolar kadar gerileyerek varil başına 42.05 dolara geldi. Bu seviyede yapılacak bir kapanış geçtiğimiz ayki zirve seviyesinin yüzde 20 altında gerçekleşerek ayı piyasası tanımına uyabilir. ABD resmi petrol stoku verisinin Çarşamba günü açıklaması öncesinde Bloomberg News anketine katılan analistler, stokların geçtiğimiz hafta 4.4 milyon varil genişleyerek 453.3 varile ulaştığı tahmininde bulunuyor. Sektör tarafından fonlanan Amerikan Petrol Enstitüsü’nün verilerine göre stokların 10.5 milyon varil arttığı belirtiliyor.

Petrol, geçtiğimiz yıl yüzde 50 değer kaybetmesinin ardından çöküşünü yineliyor. Petroldeki gerilemede, ABD’de hizmet veren sondaj makinesi sayısındaki düşüşün küresel arz fazlasını daraltmada yetersiz olduğu spekülasyonu etkili oldu. Opsiyon traderları, artan stokların ülkenin depolama kapasitesini zorlayacağı işaretleri ile petrolde düşüş beklentisi ile açtıkları kısa pozisyonları en az beş yılın en yüksek seviyesine çıkardılar.

Synedey’deki CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, “Arz-talep tablosundaki kötüleşme sürüyor. Denklemin talep tarafı ile ilgili endişe ile birlikte önümüzdeki birkaç seansta varil başına 40 dolara doğru ilerleyebiliriz” dedi.

Nisan vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı Nymex elektronik işlemlerde 1.20 sent gerileyerek Londra saati ile 09:50’de varil başına 42.26 dolardan işlem gördü. Kontrat Salı günü 42 sent düşerek 43.46 dolar ile Mart 2009’dan bu yana en düşük kapanışı yaptı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 13 yukarısında seyrediyor.

Mayıs vadeli Brent petrolü kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 47 sent veya yüzde 0.9 düşüş ile varil başına 53.04 dolardan alıcı buldu. Kontrat Salı günü 43 sent gerileyerek 53.51 dolara indi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 8.88 dolar seviyesinde.

(13:10'da güncellendi)