Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Australia & New Zealand (ANZ) Banking Group Ltd.’ye göre Asya’da altında talebi, yatırımların ve mücevherat alımlarının yükselmesi ile 2030’a kadar iki katına çıkmaya ve fiyatları rekor seviyeye yükseltmeye hazırlanıyor.

ANZ analisteleri Warren Hogan ve Victor Thianpiriya’nın hazırladığı rapora göre perakende ve kurumsal yatırımcılardan gelen talep, 2030 yılına kadar 2,500 tondan yaklaşık 5,000 tona kadar yükselecek. Analistler altın fiyatlarının da 2025 yılına kadar ons başına 2,000 dolardan yüksek bir seviyeye, 2030 yılında ise 2,400 dolara ulaşabileceğini belirtiler. Banka, 2014 yılında Çin’in altın ithalatının yüzde 20’sinden fazlasını sağladığını ifade etti.

Altın 2010’dan bu yana en düşüğe takın seviyeden işlem görüyor ve geçtiğimiz yıl 14 yıldan bu yana ilk kez üst üste yıllık düşüş kaydetti. Altındaki gerilemede, exchange-traded fonlardaki (ETF) varlıkların daralması, doların güçlenmesi ve hisse senetlerinin yükselmesi etkili oldu. Dünya Altın Konseyi’ne göre dünyanın en büyük altın tüketicileri Hindistan ve Çin’de talep, bu yıl her biri için 900 ton ile 1,000 ton arasında bir seviyede gerçekleşecek ve merkez bankaları en az 400 tonluk bir alım yapacak.

Hogan konu ile ilgili, “Asya’da gelirlerin artması ile altına yönelik fiziki talebin yükselmesini sağlayacak. Altın, yatırım rolünü alacak ve daha önemli hale gelecek” dedi.