Advertisement

Dünyanın en büyük hedge fonu şirketi Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio yatırımcılara yaptığı bildirimde Fed’in faiz oranlarını aşırı hızlı artırmasının piyasada 1937’ye benzer bir çöküntü yaratma riskinin olduğunu belirtti.

Dalio 11 Mart’ta müşterilerine gönderdiği bir notta, “Fed, faizlerin Haziran veya Eylül ayında yükseleceği sinyali verdi ve politika yapıcıların bunu gerçekleştirmemesi zor olur” ifadelerini kullandı. 165 milyar dolarlık Connecticut merkezli Bridgewater’ın aynı şeylerin tekrar tekrar gerçekleştiğine yönelik görüşü dikkate alındığında, firma yoğunlaşmış iddialara sahip olmak istemiyor.

Dalio, “Tam olarak ne kadar bir sıkılaştırmanın sistemi bozacağını bilmiyoruz. Fed de bilmiyor. Fed için ihtiyatı elden bırakmamanın en iyisi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Dalio, Fed’in aşırı agresif artırması durumunda ters etki yaratabileceğini söyleyen Jeffrey Gundlach ile aynı görüşü paylaşıyor. DoubleLine Capital kurucularından Gundlach, Fed’in faizleri erken artırması durumunda tekrar düşürmek zorunda kalabileceğini söylemişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Mart 2015 Çarşamba, 11:58 Misafir tcmb'na küpe olsun..