Advertisement

Yatırımcılar, faizlerinin yüksek olması ile çöp seviyesinde kredi notuna sahip enerji tahvillerine yeniden yöneldiler.

Petrol fiyatları, 4 Mart’tan bu yana yüzde 15’ten fazla gerileyerek 43.5 dolar ile 6 yılın en düşük seviyesine indi ve enerji şirketleri tarafından ihraç edilen yüksek faizli tahvillerin piyasa değerinden 7 milyar dolar götürdü. Petrol üreticisi Energy XXI Ltd.’nin 1.45 milyar dolarlık tahvilleri, iki hafta önceye göre daha düşük fiyattan satıldı. Alacaklıları tarafından sıkıştırılan şirket, yüzde 10 kadar değer kaybetti. Comstock Resources Inc.’in 700 milyon dolarlık tahvilleri 6 Mart’tan bu yana yüzde 7’den fazla geriledi.

Petrolde görülen son gerileme bazı endişeleri artırıyor. Petrol şirketleri, ABD’deki kaya gazı petrolü patlaması ile birlikte geçtiğimiz üç yılda aldıkları 120 milyar dolarlık yüksek faizli ve riskli tahvillerin geri ödemesinde zorlanabilir. Bu durum Şubat ayından sert bir dönüşe işaret ediyor. Şubat’ta faizden yoksun olan tahvil yatırımcılar tekrar tahvil alımına yönelmişlerdi ve böylece borçlanma maliyetleri iki ayın en düşük seviyesine gerilemişti.

Philadelphia’daki Janney Montgomery Scott LLC kurumsal kredi analistlerinden Janney Montgomery, “Fiyatların dip seviyelerde gibi göründüğü bir ay geçirdik ve yatırımcılara yanlış bir güvenlik hissi verilmiş oldu. Bu düşük faiz ortamında getiri ve kısa vadede fırsat için sürekli bir av içindeler” dedi.

Bloomberg’in derlediği verilere göre çöp seviyesinde kredi notuna sahip enerji borçlananları, bu yıl yaklaşık 9.4 milyar dolarlık tahvil satışı gerçekleştirdiler. Söz konusu miktar, 2014’ün son üç ayında ihraç edileninin iki katı seviyesinde.