Advertisement

Piyasalarda dikkatler, Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Washington'da bugün TSİ 20:00'de, çeyrek dönem projeksiyonları ile birlikte yapacağı açıklama metninin içeriğine ve Başkan Janet Yellen'ın 20:30'daki basın toplantısında ne söyleyeceğine çevrildi. Açıklamada öne çıkması beklenen noktalar şöyle;

-- Sözlü yönlendirmede değişiklik: Fed muhtemelen açıklama metninden, faiz artırımlarına başlamadan önce "sabırlı" olacağı yolundaki taahhüdünü kaldırarak, Haziran ayındaki toplantıda faiz artırımı kararının yolunu açacak.

Bloomberg News'un anketine katılan 49 ekonomistin yüzde 89'u, "sabırlı" söyleminin başka bir şekildeki yönlendirme ile değiştirileceği tahmininde bulunurken, yüzde 20'lik kısım bu söylemin akldırılacağını, ancak yerine başka birşey koyulmayacağını düşünüyor.

New York'ta Renaissance Macro Research LLC ABD ekonomisi müdürü Neil Dutta, "Eğer yetkililer 'sabırlı' söyleminin yerine başka birşey koyarlarsa, faizler artırılmadan önce enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru yükseleceğine yönelik 'makul güven'e duyulan ihtiyaçtan dolayı, verilere bağımlı söylemlerini kullanabilirler" dedi.

Dutta, "Bu durum açıklamayı daha nötr bir hale sokacaktır," dedi ve "Eğer enflasyon görünümüne ilişkin 'makul güven' hakkında konuşurlarsa, bu durum, enflasyon üzerinde istihdamdan daha falza durdukları anlamına gelir" değerlendirmesinde bulundu.

-- Güncellenmiş faiz projeksiyonları: Fed yetkililerinin yeni çeyrek dönem tahminleri, Fed'in Parasal İşler Bölümü eski direktör yardımcılarından Roberto Perli'ye göre, gösterge faizin çok daha yavaş artırılmasını beklediklerini gösterecek.

Medyan projeksiyonları

Şimdi Washington'da Cornerstone Macro LLC'nin ortağı olan perli, 2015 yılının sonunda, gösterge federal fonları faizinin medyan projeksiyonun muhtemelen yüzde 0.75 ile yüzde 1 aralığına düşeceğini söyledi. Aralık ayındaki medyan yüzde 1.125 seviyesindeydi. Perli, "Eğer bu yıl için düşeceklerse, muhtemelen tüm tahmin ufku için düşecekler" değerlendirmesinde bulundu.

Aralık ayında, fed fonları faizinin 2016 yılı sonu için medyan tahmini yüzde 2.5, 2017 sonu için ise yüzde 3.625 seviyelerindeydi. Fed gösterge faizini 2008'den bu yana sıfır seviyesi yakınında tutuyor.

--Doların gücü: Princeton, New Jersey'de, Stone & McCarthy Research Associates ekonomi analistlerinden Terry Sheehan'a göre, basın toplantısında, Yellen, dolardaki yükselişin para politikasının görünümünü nasıl etkileyeceğine ilişkin soruların gelmesini bekleyebilir.

Sheehan, "Şimdiye dek, Yellen, güçlü doların etkisi ya da diğer bazı büyük ekonomilerdeki deflasyon trendleri ve bunlardan gelebilecek bazı olumsuzluklar gibi konulara fazla vurgu yapmadı," dedi ve "Dış ticaret verisi halihazırda, ihracattaki bazı yavaşlama işaretlerini gösteriyor, bu yüzden Yellen'ın görünüme yönelik riskler konusunda ne kadar güvenli olduğu görmek isterim" şeklinde görüş bildirdi.

Güçlü Dolar

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, bir yıl öncesine göre yüzde 20 yükseldi. ABD'nin ihracatı ise Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.7 geriledi ve Ekim 2009'dan bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin yüzde 58'i, güçlü doların, Fed'in faiz artırımlarını erteletmekten ziyade, bu artırımların hızını yavaşlatacağı ihtimalini güçlendireceğini söylüyor. Yüzde 25'lik kısım ise, güçlü dolarn sıkılaştırmanın zamanlaması ya da hızında bir değişiklik yapmayacağı görüşünde.

--Enflasyon güveni: Ocak ayından bu yana güçlü istihdam verileri muhtemelen, Valhalla, New York'ta High Frequency Economics'in baş ABD ekonomisti Jim O’Sullivan'a göre, en azından bazı Fed yetkililerinin enflasyonun tekrar yüzde 2 hedefine doğru yükseleceğine ilişkin "makul güvenini" artırdı.

Çifte Görev

Şubat ayında enflasyon yüzde 5.5'e indi ve mayıs 2008'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Diğer taraftan, düşen enerji fiyatları ve güçlenden dolar ortamında, Fed'in izlemeyi tercih ettiği enflasyon göstergesi Ocak ayında yüzde 0.2 artışa yavaşladı ve yıllık bazda Nisan 2012'den bu yana yüzde 2'nin altında kaldı.

O’Sullivan, "Düşünce şu; A, petrol ve dolardan gelen bazı geçici geçiş etkileri var ve B, işsizlik ve yavaş düşüş ile birlikte, ve enflasyonun geriden gelen bir gösterge olmasından dolayı, nihayetinde trend yukarı olacak" dedi.

O’Sullivan, Fed yetkililerinin muhtemelen bu yıl için gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları tahminlerini düşüreceğini sözlerine ekledi.

Aralık ayında, kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyatlarındaki 12 aylık değişim ile ölçülen, Fed'in 2015 yılı sonu için çekirdek enflasyon projeksiyonlarının merkezi eğilimi, yüzde 1.5 ile yüzde 1.8 arasındaydı. Ocak ayında, gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.3 arttı.