Advertisement

Borsa İstanbul ile Hong Kong Borsa ve Takas Şirketi (HKEx) / Londra Metal Borsası (LME) Ortaklık Konusunda Anlaştı

Borsa İstanbul ve Londra Metal Borsası (The London Metal Exchange – LME) iki anlaşmaya imza atıyor. Anlaşma kapsamında Borsa İstanbul, Londra Metal Borsası’nın takas kuruluşu LCH.Clearnet’teki payını alacak ve Borsa İstanbul, LME ve LME’nin ana şirketi Hong Kong Borsa ve Takas Şirketi (Hong Kong Exchanges and Clearing - HKEx) piyasa verilerinin dağıtımı konusunda ortak olacak.

Borsa İstanbul ile Londra Metal Borsası, iki anlaşmaya imza atıyorlar. Anlaşmaların  imzalanmasıyla Borsa İstanbul, Londra Metal Borsası’nın takas kuruluşu LCH.Clearnet’teki payına sahip olurken aynı zamanda Borsa İstanbul, LME ve LME’nin ana şirketi olan Hong Kong Borsa ve Takas Şirketi (Hong Kong Exchanges and Clearing - HKEx)  piyasa verilerinin dağıtımı konusunda ortak olacak.

Yine anlaşmalar çerçevesinde Londra Metal Borsası, kütük çelik takas verileri için Borsa İstanbul’a lisans verecek. İki borsa, çelik piyasasına yönelik yeni ürün ve hizmetler geliştirme çalışmalarını birlikte yürütecek. Borsa İstanbul aynı zamanda Londra Metal Borsası ve Hong Kong Exchanges and Clearing’e ait (HKEx) gerçek zamanlı fiyat verilerinin dağıtım hakkına da sahip olacak.

Garry Jones: “Yeni ortaklarımızla çalışmalarımız veri ve ham madenlerle sınırlı kalmayacak”

Londra Metal Borsası Genel Müdürü ve HKEx Piyasalar Eş Başkanı Garry Jones, “Dünyanın sınai maden ticareti merkezi olan Londra Metal Borsası, piyasalarına daha iyi hizmet verebilmek amacıyla uluslararası çapta büyümek ve stratejik ortaklarla çalışmak için fırsatlar yaratmaya çalışıyor. Borsa İstanbul ile ortaklığımızı açıklamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Borsa İstanbul ile çalışmalarımız veri ve ham madenlerle sınırlı kalmayacak; birlikte farklı varlık sınıfları üzerinde de çalışmayı heyecanla bekliyoruz” dedi.

Hüseyin Zafer: “Amacımız, önümüzdeki yıllarda yatırımcı ve ihraçcılara hizmet verecek güçlü bir işletme kurmak”

Borsa İstanbul Genel Müdür Vekili Hüseyin Zafer, “Bu anlaşmalarla, HKEx Group ve LME ile çok heyecan verici bir ortaklığı başlatmaktan son derece memnunuz. Geçtiğimiz yıl, hem Borsa İstanbul’u yeniden yapılandırmak hem de yaptığımız anlaşmalar yoluyla Amerika ve Avupa’da küresel bağlantılar kurmak için yoğun bir çalışma dönemi geçirdik. Şimdi bu bağlantıları Asya’nın önde gelen borsası HKEx ile yaptığımız anlaşma ile tamamlıyoruz. Amacımız, önümüzdeki yıllarda yatırımcı ve ihraçcılara hizmet verecek güçlü bir işletme kurmak. Şimdiden bölgesinin güçlü bir finansal süpermarketi olan Borsa İstanbul’un, büyük küresel finans merkezleriyle olan bağları artık daha da güçlü” şeklinde konuştu.

Borsa İstanbul’un danışmanlık hizmetlerini Sardis Capital Limited verirken, hukuk danışmanlığını Turunç yürütüyor.

Borsa İstanbul

Kökleri 1873’e kadar uzanan Borsa İstanbul, Türkiye’de pay, borçlanma aracı, repo, aracı kuruluş varantı, opsiyon ve vadeli işlem sözleşmesi, sertifika ve Borsa Yatırım Fonu (BYF) gibi geniş bir yelpazeye yayılan ürünlerin alım-satım, takas, saklama ve kayıt işlemlerini gerçekleştiren grubun ana şirketidir. 2012 yılında anonim şirkete dönüşen Borsa İstanbul, vadeli işlemler ve altın borsalarını bünyesine katarak yatay entegrasyonunu ve bundan kısa bir süre sonra, işlem sonrası süreçleri gerçekleştiren iki yerel kurumun hâkim ortağı olmak suretiyle de dikey entegrasyonunu tamamlamıştır.

Borsa İstanbul, piyasaları aracılığıyla bölgesindeki şirketlere, yatırımcılara ve borsacılara ihtiyaçlarına uygun çok çeşitli finansal ürünler ve geniş çaplı sermaye piyasalarına etkin erişim sunar. Borsa İstanbul piyasaları için işlem sonrası ve saklama hizmetlerini, Borsa İstanbul’un büyük hissedarı olduğu İstanbul Takas ve Saklama Bankası (Takasbank) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) gerçekleştirir. Borsa İstanbul, Türkiye’de işlem gören paylar ve sabit getirili enstrümanlar için 360 farklı endeks hesaplamaktadır.

Londra Metal Borsası

HKEx Group üyesi olan Londra Metal Borsası (LME), dünyanın sınai maden ticareti merkezidir. Dünyada gerçekleştirilen demir dışı maden ticaretinin %80’inden fazlası, üç işlem platformumuzda gerçekleştiriliyor: LMEselect (elektronik), Ring (açık müzayede) ve 24 saat çalışan telefon piyasası. Maden ticareti konusunda faaliyet gösterenler, olumsuz fiyat hareketlerine karşı hedge(korunma) amacıyla LME’de vadeli işlem sözleşmeleri, opsiyon sözleşmeleri ve LMEswap işlemleri yaparlar. Piyasalarımızda belirlenen fiyatlar, tüm dünyada referans olarak kullanılır. Katılımcılar LME’de aluminyum, bakır, teneke, nikel, çinko, kurşun, molibden, kobalt, kütük çelik sözleşmeleri ile iki bölgesel aluminyum alaşım sözleşmesinin işlemlerini yapmaktadır. 2014 yılında LME’de gerçekleştirilen 177 milyon lotluk işlem, 4 milyar tona ve 14,9 trilyon ABD Doları tutarında nominal değere eşdeğerdir. Yılsonu itibariyle, 5,8 milyon tonluk emtia, LME’nin dünyanın 37 farklı yerindeki 670 depolama tesisinde saklanmaktadır.