Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 19 Mart Perşembe

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osmanlı Arşivi Sitesi'nde, "100. Yılında Dünya Savaşının Belgeleri" konulu Dünya Arşiv Yöneticileri Kongre ve Sergisi'nin açılışına katılacak.

- Harp Akademileri Komutanlığını ziyaret edecek Erdoğan, Birlik Vakfı tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Çanakkale Ruhu ve Gençlik" konulu kompozisyon yarışmasının ödül töreninde yer alacak.

(İstanbul/10.00/13.00/15.00)

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 76. Toplantısı'nın açılışına katılacak. Toplantıda AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da yer alacak.

- Çiçek, TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatının "Bir Projem Var, Bir Önerim Var" projesinin 3. dönem ödül töreninde ve Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen Meclis Türk Halk Müziği Korosu'nun konser programında yer alacak.

(TBMM/09.30-18.00)

3- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Resmi Konutu'nda MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı kabul ediyor. Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'ndeki seçim çalışmasına katılacak.

(Ankara/09.00/10.00)

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ziyaretlerde bulunacak, sivil toplum örgütü üyeleri ve kanaat önderleriyle buluşacak, CHP İl Başkanlığını ziyaret edecek.

(Elazığ)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve beraberindeki heyet, arasında Apple, Google, Oracle, Cisco ve Intel'in de bulunduğu teknoloji firmalarını ziyaret edecek, Türk girişimcilerle akşam yemeğinde bir araya gelecek.

(San Francisco)

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Atatürk Kültür Merkezi'nde "Rize Tanıtım Günleri"nin açılış programına katılacak.

(Ankara/10.30)

3- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İnovasyon Haftası Anadolu Buluşması'nda yer alacak.

(İzmir/10.00)

4- Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, 18. Geleneksel Tüketici Ödülleri törenine katılacak.

(Ankara/10.00)

5- TBMM'den

- Genel Kurul'da internet ve sağlıkla ilgili düzenlemeleri içeren "torba" kanun teklifi görüşülecek.

(14.00)

- Plan ve Bütçe Komisyonunda, milletvekillerinin statüleri ve görev tanımlarıyla ilgili düzenlemeler içeren TBMM Üyeliği Kanun Teklifi ele alınacak.

(14.30)

- İçişleri Komisyonunda İç Güvenlik Paketi'nin çekilen 63 maddesinin görüşülmesine devam edilecek.

(14.30)

6- HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Nevruz kutlamalarına katılacak.

(Şanlıurfa/Iğdır)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Suriye'deki iç savaş ve bölgedeki yansımaları takip ediliyor.

(Şam/Halep)

2- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun DAEŞ hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Erbil/Bağdat)

3- İsrail'de yapılan genel seçimlerin yansımaları takip ediliyor.

(Kudüs)

4- ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelere İsviçre'de devam edecek.

(Lozan)

5- Yemen'deki siyasi krize ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Sana)

EKONOMİ

1- Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/14.30)

AA