Advertisement

(16:30'da güncellendi)

Altın, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerine ilişkin tahminlerini düşürmesine karşın, Fed'in halen faizi artıracağı endişelerinin yenilenmesi ile birlikte, iki haftanın en yüksek seviyesinden düştü.

Fed yetkilileri, yıl sonu için faiz projeksiyonlarını düşürseler de, dün toplantı sonrası açıklamanın metninden, faizlerin artırılması konusunda "sabırlı" olunacağı taahhüdünü çıkardılar. Dolar Perşembe günü, diğer ekonomilerde parasal gevşemeye gidilirken, ABD'de borçlanma maliyetlerinin artacağı spekülasyonuna bağlı olarak, 10 para birimi karşısında yüzde 1.3 kadar yükseldi.

Yüksek faizler, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltırken, tahviller gibi yüksek getiri beklentisi olan varlıklara ilginin artmasına neden oluyor. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, yatırımcışarın borçlanma maliyetlerinin artacağı beklentisi ile altından çıkması ile birlikte, üst üste üçüncü haftayı da kayıpla geçmeye yöneldi.

Panama City'de Verdmont Capital SA'dan Scott Gardner, e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, "Fed, hangi çeyrekte harekete geçeceğini açık etmedi, ancak faizleri bu yıl artıracağını işaret etti. Bu durum altın için olumsuz," dedi ve "Fed yetkilileri, zamanlamaya karar verirken ekonomik verileri değerlendirmeye devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın yüzde 0.3 düşüşle, New York saati ile 09:59'da, ons başına 1,164.27 dolara indi. Metal, erken saatlerde, 1,177.96 dolar ile 6 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Azalan İvme

Fiyatlar Çarşamba günü, Fed'in faizin beklenenden daha yavaş bir hızda artırılabileceğini işaret etmesinin ardından, yüzde 1.6 ile Ocak ayından bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirdi. Fed, dünkü açıklamasında, ekonomik büyümenin "biraz ılımlı" hale geldiğini ve enflasyonun istenen seviyenin altında kaldığını kaydetti.

Londra'da Mitsubishi Corp. değerli metaller stratejisti Jonathan Butler, "Rallinin etkisi gece yarısı bir miktar azaldı ve altın, haftanın kalan kısmında ekonomik takvimin zayıf olmasından dolayı ivmesini kaybediyor," dedi ve "Doların daha da yükselmesi altın için sorun olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Altın destekli ETF'lerdeki altın varlıkları, Çarşamba günü itibariyle, 16 gün art arda düştü ve Ocak 2014'ten bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirdi.

Çin, dünyanın ikinci en büyük piyasasında işlemleri derinleştirme çabaları dahilinde, daha fazla maden şirketi, üreticiler ve diğer katılımcıların altın ithal edebilmesine izin verecek.

Spot gümüş yüzde 0.1 düşerek ons başına 15.9345 dolara geriledi.

(16:30'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Mart 2015 Perşembe, 13:46 Misafir yükselirrrrrrrrrrr spekülasyonla düşüyorr
19 Mart 2015 Perşembe, 13:15 Misafir altına dokunan yanar,zaten onstaki yükselişi dolardaki düşüş dengeledi,bundan sonrada çok önemli bir gelişme olmazsa yön hep aşağı olur.
19 Mart 2015 Perşembe, 08:49 Misafir ne kadar sıçrarsa sıçrasın,eni sonu düşecek, doların düşmesi ile zaten yükselişten kaynaklanması gereken artış yansımayacak.