Advertisement

Para piyasasında vadeli işlemler yapan traderlar, Fed’in faiz oranlarında Aralık ayına kadar bir artırım gerçekleştirmesine yönelik olasılığı yüzde 50’nin altında çektiler. Fed Başkanı Janet Yellen, büyüme ve politika da sıkılaştırma hızı görünümünü düşürdü.

Bloomberg’in federal fon vadeli kontratlarını kullanarak yaptığı hesaplamalar göre Fed politika yapıcılarının gösterge faiz oranını sıfıra yakın seviyeden Eylül ayında yükselmesi olasılığı Salı günü yüzde 55’ten yüzde 39’a geriledi. Vadeli işlem yapan traderlar, Haziran ayında faiz artırımı yapılacağı ihtimalini yüzde 11’e düşürdüler.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) faiz artırımları ile ilgili sözlü yönlendirmesinden “sabırlı” olunacağı ifadesini kaldırdı. Ancak New York’taki Bank of America Corp. faiz oranı stratejistlerinden Brian Smedley’e göre daha önemli olan değişim politika yapıcıların gösterge borçlanma maliyetleri için tahmin meydanlarını düşürmesi oldu. Fed yetkilileri yılsonuna ilişkin federal fonlama oranı beklentisini yüzde 1,125'ten yüzde 0,625'e indirdiler.

Smedley, “Fed, normalleşme sürecinin yavaş olacağını anlatmak istiyor. Fed toparlanmaya destek sağlamaya devam etmek istiyor” ifadelerini kullandı.