Advertisement

(16:38'de güncellendi)

Fed'in dünkü toplantı sonrasında faiz artırımı için "sabırlı" olunacağı ifadesini kullanmaması fakat faiz beklentisini düşürmesi ile dolarda değer kaybı yaşanırken, Dolar/TL kuru da bu gelişmeler doğrultusunda hızlı düştü. 

Dolar/TL Fed tarafından dün akşam saatlerinde yapılan toplantı açıklaması sonrasında hızlı düşüş yaşadı ve en düşük 2.5612'yi gördü. 2.56'yı aşağı yönlü kıramayan ve bu noktadan kademeli olarak yükselen kur, 2.59'un üzerine kadar yükseldi. 

Fed faiz artışı için sabırlı olacağı taahhüdünü sözlü yönlendirmesinden çıkardı. Fed iki gün süren Açık Piyasa Komitesi (FOMC) sonrası faizleri sabit bırakırken, Başkan Janet Yellen'ın en az iki ay boyunca faiz artırılmayacağı anlamına geldiğini ifade ettiği "sabırlı" ibaresi kullanılmadı. Fed'in açıklamasında en çok dikkat çeken noktalardan biri ise Fed başkanlarının yıl sonu için federal fonlama oranı beklentisinin yüzde 1.125'ten yüzde 0.625'e indirilmesi oldu.

Bir önceki hafta ABD'de tarım dışı istihdamın beklentiyi aşması ile zirve rekoru kıran dolar/TL, geçtiğimiz hafta siyasi kanat ve TCMB arasında buzların erimeye başlaması üzerine önce 2.59'un aşağısına kadar gerilerken, daha sonra özellikle Euro/Dolar paritesindeki düşüş ve bu durumun gelişen ülke para birimleri üzerindeki satış baskısını artırarak doların dünya genelinde güçlenmesine sebep olması ile tekrar yükselişe geçti ve 2.6485 ile rekor tazeledi. 

Bu haftaya 2.62 seviyelerinden başlayan dolar/TL kuru, ardından TCMB'nin faiz indirmemesi sonrasında hafif gerilerken, dün Fed'in faiz beklentisini düşürmesi sonrasında 2.56'ya kadar geriledi fakat bu seviyeyi aşağı yönlü kıramadı ve kademeli olarak yükselişe geçti. Kur bugün saat 16:37 itibarıyla düne göre yüzde 0.91 aşağıda 2.5920 liradan alıcı buluyor. 

Bloomberg HT'ye telefonla bağlanarak soruları yanıtlayan TEB Stratejisti Erkin Işık, "Son dönemde gelişmekte olan ülkelerde bir satış baskısı olmuştu ABD'den gelen güçlü istihdam rakamları sonrasında. Bu karar sonrasında baktığımızda ortalama G3 faizi Şubat başındaki seviyelere geldi, bu faizin artışı ile gelişmekte olan ülkeler bonolarında bir satış baskısı olmuştu ve bizde de Şubat başında yüzde 7'lerde olan gösterge faiz yüzde 9'lara yaklaşmıştı, bugün yüzde 8.10'lara doğru geriliyor. Eğer gelişmiş ülkelerde bu faiz seviyeleri korunursa, muhtemelen gelişmekte olan ülkelerde bir süre daha bu olumlu hava kısa vadede devam edecektir diye düşünüyorum. Yarın Fitch Ratings değerlendirmesi var, çok negatif bir haber beklemiyorum, önümüzdeki hafta ihaleler var, bunlar takip edilecek ama genel olarak bu ortamın bize fayda sağlayacağını düşünüyorum. Tabii burada TCMB'nin likidite duruşu önemli, bugün likiditeyi hemen gevşetecek mi gevşetmeyecek mi bu izlenecektir. TL hala Ocak ortalarına göre yüzde 7 daha zayıf bir performans göstermiş durumda, ben Merkez Bankası'nın sıkı duruşunu koruyacağını düşünüyorum ve sıkı duruş sonucunda TL'nin iyi performans göstererek olumsuz performansın tamamını olmasa da bir kısmını toparlayacağını düşünüyorum. Faizde sıkı duruşun korunması ile tekrar yüzde 7 seviyeleri mümkün" dedi.

Euro/dolar paritesi geçtiğimiz hafta 1.05'in aşağısına gerilemesi sonrasında, haftanın ilk iki gününde 1.06 doların üzerine tırmandı. Fed kararı sonrasında hızlı yükselerek 1.10 doları deneyen parite, burada tutunamayarak kademeli olarak 1.07'nin aşağısına tekrar geriledi ve bugün 1.0659 dolar düzeyinde. Euro/TL yüzde 0.93 gerileyerek 2.7656 liradan fiyatlanırken, sepet kur ise 2.6788'de.

BloombergHT.com Editörü
Fırat Taşvur
ftasvur@bloomberght.com

(16:38'de güncellendi)