Advertisement

Kredi piyasaları, Fed'in aniden ekonominin sakin bir faiz artırımının etkilerini giderecek kadar güçlü olduğuna güvenmediğini göstermesinden destek buluyor.

Politika yapıcılar Çarşamba günü, gösterge faiz olan fed fonları oranının yıl sonu itibariyle yüzde 0.625 seviyesinde olmasını beklediklerini kaydettiler. Yetkililer, Aralık ayında faizin yüzde 1.125 seviyesinde olmasını bekliyorlardı. Gelecek yıl için görünüm ise yüzde 2.5'ten yüzde 1.875'e indirildi. Bunun ardından tahviller değer kazandı ve şirket tahvillerinden mortgagelere, herşey için gösterge konumundaki 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi, iki ayı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü göstererek yüzde 2 seviyesinin altına indi.

Minneapolis'te Columbia Management Advisers kıdemli portföy yöneticisi Timothy Doubek, "Parti halen devam ediyor," dedi ve "Kredi piyasaları Fed'den rüzgar alıyor ve bunun sonucu şirketler piyasaya gelmeye devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Şirket tahvilleri getirileri, yıla güçlü başladıktan sonra, Ocak ayının sonundan itibaren gücünü kaybetmeye başladı. Bank of America Merrill Lynch Şirket ve Yüksek Getiri Endeksi, bu tarihten bu yana, Salı günü itibariyle yüzde 0.42 kaybetti. Fed'in faiz artırımınında beklendiği kadar agresif olmayabileceği beklentileri, yatırımcıları tekrar piyasaya gelmeye ikna edebilir.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Mart 2015 Perşembe, 14:13 Misafir Yunanistan için iflas uyarısı Avrupa Parlementosu Başkanı Schulz, "Yunanistan'ın finansal durumu tehlikede, iflastan kaçınması için 2-3 milyar euroya ihtiyacı var" dedi.