Advertisement

ABD hisseleri, Çarşamba günü Fed’in yaptığı açıklamalar ile ralli yapmasının ardından geriledi. Hisse senelerindeki değer kaybında bankaların düşüş göstermesi ve petrol fiyatlarındaki gerileme ile enerji şirketlerinin aşağı yönelmesi etkili oldu.

Transocean Ltd. ve Chesapeake Energy Corp. yüzde 4.4’ten fazla gerileyerek enerji hisselerindeki düşüşleri hızlandırdı. Citigroup Inc. ve Morgan Stanley yüzde 1.7’den fazla değer kaybetti. Nasdaq Biotekonoloji Endeksi yüzde 1.9 yükseliş ile rekor seviyeye ulaştı. Apple Inc. Dow Jones Industrial Average’deki ilk gününde geriledi.

Standard & Poor’s 500 Endeksi, yüzde 0.3 gerileyerek New York saati ile 16:00’da 2,089.27 puan ile günü tamamladı. Dow Jones, Çarşamba günü yüzde 1.3 yükselmesinin ardından 117.16 puan veya yüzde 0.7 düşüş ile 17,959.03 puan oldu. Nasdaq Bileşik Endeksi, kısa bir süre için 5,000 puanın üzerine çıkmasının ardından yüzde 0.2 arttı. ABD Borsalarında yaklaşık 6.2 milyar hisse senedi işlem gördü. İşlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 7.5 altında seyretti.

ABD'de Perşembe günü açıklanan verilere göre, 2014 yılının 4. çeyreğine ilişkin cari işlemler açığı 113,5 milyar dolarla 2012'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Geçen hafta ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı ise önceki haftaya oranla bin kişi azalarak 291 bin kişi oldu.

Fed, Çarşamba günü sona eren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz oranını değiştirmezken, sözel yönlendirmede kullanılan "sabırlı" ifadesinin kaldırılmasına karar vermişti. Toplantının ardından basın konferansı düzenleyen Fed Başkanı Janet Yellen, yönlendirmedeki değişikliğin Fed'in faiz artışına Haziran'da başlayacağı anlamına gelmediğini, politikaların verilere dayandığını açıklamıştı.