Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Tüketici Güven Endeksi mart ayında, bir önceki aya göre yüzde 5,4 azaldı. Şubat ayında 68,06 olan endeks, martta 64,39'a geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksi verilerini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, mart ayında, bir önceki aya göre yüzde 5,4 azalarak 64,39 oldu.

Hanenin Maddi Durum Beklentisi Endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,6 azaldı. Şubat ayında 86,75 olan endeks değeri, mart ayında 85,37'ye düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

Şubat ayında 90,87 olan Genel Ekonomik Durum Beklentisi Endeksi yüzde 5 düşerek, 86,30'a geriledi. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

İşsiz Sayısı Beklentisi Endeksi bir önceki aya göre yüzde 6,3 azalarak, 65,28 değerini aldı. Bu gerileme, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki yükselmeden kaynaklandı.

Aynı döneme ilişkin Tasarruf Etme İhtimali Endeksi yüzde 17,5 azaldı. Şubat ayında 25 olan endeks, mart ayında 20,61 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

Aylık tüketici eğilim anketiyle, tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülmekte ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ve tasarruflarına ilişkin eğilimleri saptanıyor.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabiliyor. Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması Tüketici Güveninde kötümser durumu gösteriyor.

AA