Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "Tek problemimiz faiz oranlarının hala çok yüksek oluşu" diye konuştu.

Bakan Zeybekci, "2015 sonunda Türkiye'nin ortalama enflasyonu yüzde 5,5'ler seviyesine gelecek" dedi.

Zeybekci, Bursa Milletvekili Önder Matlı ile yem, beyaz et ve yumurta sanayisi sektörlerinin temsilcilerini kabulünün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

AB ülkelerinin Rusya'ya uyguladığı ambargonun ardından Rusya'ya yapılan beyaz et ihracatında son durumun ne olduğunun sorulması üzerine Zeybekci, Rusya ile ilgili batının ambargosunun Türkiye için bir fırsat olduğunu, bu fırsatı Türkiye'nin değerlendirdiğini ve değerlendirmeye devam ettiğini söyledi.

Enerji fiyatlarındaki aşırı düşmenin Rusya'nın satın alma gücünü etkilediğine işaret eden Zeybekci, bu nedenle de ihracatın yüksek olduğu dönemle bu yılın aynı dönemine bakıldığında ihracatta yüzde 40'lık bir düşüş olduğunu ifade etti.

Rusya'ya 2013 yılında 2 milyon dolarlık bir beyaz et ihracatı yapıldığını belirten Zeybekci, bunun 2014 yılında 24 milyon dolara çıktığını kaydetti.

- "Rusya ile ticaretimizin önündeki engeller

Rusya'ya ihracat uygunluk belgesi alan 16 üretici firma bulunduğuna işaret eden Zeybekci, şöyle devam etti:

"Rusya'nın bu şekilde devam edeceğine inanmıyorum. Daha doğrusu Rusya'nın toparlanacağını biz önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bu hafta kesin tarih olacak, bir iki hafta içinde Rusya Ekonomi Bakanı ile tekrar bir araya geleceğiz, tüm sektörlerimizi bir araya getireceğiz. Beyaz et sektörü dahil olmak üzere bütün sektörleri bir araya getirerek onların işbirlikleriyle ilgili tüm teşvikleri, tüm desteklerimizi vereceğiz. İki ülkenin arasında ticaretin önündeki tüm engellerin kaldırılmasıyla ilgili son noktaya geldik. Teknik ekiplerimiz devamlı görüşüyor. En son iki bakan bütün sektörleri ortak dinleyeceğiz. Rusya'daki alıcılarla Türkiye'deki üreticileri bir araya getirerek, 'probleminiz ne? Çözmek için ne yapabiliriz?' diyeceğiz. Diğer sektörleri de dinleyeceğiz ve çok kısa sürede çözeceğiz."

Rusya ile tercihli ticaret anlaşması görüşmelerine resmen başladıklarına dikkati çeken Zeybekci, anlaşmanın Gümrük Birliği mükellefiyetlerine zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirileceğini söyledi.

- "Türkiye, AB'nin kararlarından pozitif etkilenecek

Faizlerin belirlenmesinde enflasyonun en önemli etken olduğuna işaret eden Zeybekci, "2015 sonunda Türkiye'nin ortalama enflasyonu yüzde 5,5'ler seviyesine gelecek" dedi.

Zeybekci, ülkenin cari açığında ciddi bir iyileşme olduğunun altını çizerek, Türkiye'nin bu yıl yüzde 4'ler seviyesinde bir cari açık vereceğini, bu rakamın sürdürülebilir olacağını belirtti.

Yıl sonundaki enflasyon ve cari açığın bugünden satın alınması gerektiğine işaret eden Zeybekci, "Türkiye'nin faiz konusunda daha cesur adımlar atabileceğini öngörüyoruz. Fed'in parasal daralma ve faiz konusundaki adımları Türkiye'yi diğer ülkeler kadar etkilemeyecek. Türkiye AB'den çok daha fazla etkilenecektir. AB, parasal genişlemeye devam edeceğini, faizle ilgili de artışa gitmeyeceğini belirtti. Türkiye, AB'nin kararları ve kararlılığından pozitif etkilenecek, bu Fed kararlarını nötralize edecek" ifadelerini kullandı.

Zeybekci, faiz konusunda Merkez Bankası ile aynı doğrulara sahip olduklarını ama farklı görüşleri benimsediklerini dile getirdi.

Zeybekci" "Türkiye'nin artık cari açık diye bir sorunu kalmamıştır. Böyle sağlıklı bir ekonomik iklimden tefecilere, spekülatörlere ekmek çıkmaz. Türkiye dış borç anlamında da artıya geçmiş durumda. Bankacılık yapımız her şeye rağmen çok güçlü. Tek problemimiz faiz oranlarının hala çok yüksek oluşu. Yatırımcının finansman ihtiyacını düşük maliyetle temin edeceği kabul edilebilir oranlara ihtiyacımız var" diye konuştu.

2015 sonunda ortalama enflasyonun yüzde 5,5 seviyesine geleceğini belirten Zeybekci "Faizle ilgili Merkez Bankası ile aramızda görüş ayrılığı yok" ifadelerini kullandı.

1-2 hafta içerisinde Rus ekonomi bakanı ile geniş bir zirve gerçekleştirileceğini söyleyen Zeybekci "Rusya ile bir nevi serbest ticaret anlaşmasını hayata geçireceğiz" dedi.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Mart 2015 Salı, 15:58 Misafir %5 cari açık yeterli değil mi? bizim gibi ülkelerin çoğu cari fazla verirken, bizim hala %5 civarında cari açık vermemiz zayıflığımızı gösterir.
24 Mart 2015 Salı, 15:31 Misafir ne ara %70 ithalatçı ülkeden %70 ihracatçı ülke konumuna geldik. benim mi haberim yok. moodis in raporunu okumamış sanırım bakan
24 Mart 2015 Salı, 15:20 Misafir birisi sayın bakana ülke gerçeklerini ve gerçek sanayicinin gerçek sorunlarını en kısa sürede anlatmalı