Advertisement

Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), 2015 mart döneminde bir önceki aya göre 15,5 puan azalarak 164,8 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mart ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi'ni (FHGE) açıkladı.

Bu yılın mart ayında FHGE, bir önceki aya göre 15,5 puan azalarak 164,8 seviyesine geriledi. FHGE, şubat ayında 180,3 düzeyindeydi. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu, hizmetlere olan talep ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mart ayında, son üç aya yönelik değerlendirmelere göre, bir önceki aya kıyasla iş durumunda kötüleşme, hizmetlere olan talepte (ciro) azalış, istihdamda artış görüldü. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise iş durumunda iyileşme, hizmetlere olan talepte azalış, istihdamda artış gözlendi.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelere göre, hizmetlere olan talep beklentisi bir önceki aya göre azalış, bir önceki yılın aynı ayına göre artış gösterdi. İstihdam beklentisinde bir önceki aya ve bir önceki yılın aynı ayına göre artış görüldü.

AA